Užívejte si sílu vavřínu
Bobkový list není až tak obyčejné koření. Obsahuje totiž řadu minerálních látek a vitamínů. Při pravidelném užívání dokáže účinně snižovat hladinu cukru v krvi, zmírňuje bolesti hlavy a migrénu. Má také zklidňující účinky, takže ho oceníte při psychické únavě či stresu. V léčitelství se používá stovky let a proto bychom na jeho blahodárný vliv na lidské zdraví neměli zapomínat. V novém článku najdete veškerá jeho pozitiva. Pěstujete vavřínové listy doma nebo jespíše kupujete v sušeném stavu?
Na bolestivé klouby, svaly, ale i jako uklidňující prostředek. Nejen takto se již stovky let využívá vavřín ušlechtilý, který je v našich končinách známý pod pojmem bobkový list. V léčitelství má nezastupitelné místo stovky let. Bobkový list pochází z Asie a nejvíce se v naší blízkosti pěstuje ve Středomoří.
Látky skryté v listech
Listy vavřínu obsahují vitamíny, minerální látky, silice, alkaloidy a éterické oleje. Konkrétně je bobkový list bohatý na draslík, hořčík, měď, vápník a železo. Také v něm najdeme poměrně dost selenu, který ovlivňuje činnost jater, kůže, štítné žlázy, naší imunity I rozmnožování. Kyselinu listovou v bobkovém listu take najdeme a vděčíme jí za správný vývoj plodu v těhotenství. Řadíme ji mezi vitamíny řady B, které se spolu s vitamíny A a C v bobkovém listu nachází. Vitamín A prospívá našemu zraku, buňkám, naší kůži a take je nezbytný pro správnou krvetvorbu. “Céčko” je zase odpovědné za naši obranyschopnost a tvorbu kostí, cév a kůže.
Snižování cukru
Bobkový list má díky unikátní kombinaci tělu prospěšných látek velký potenciál při snižování cukru v krvi. Doporučuje se jako podpůrný přírodní lék při léčbě diabetu. Velmi účinné je užívání odvaru z bobkových listů minimálně po dobu jednoho měsíce. Testy prokázaly, že při užívání 1 – 2 gramů se může snížit hladina cukru v krvi až o 25%! Bobkový list dále působí jako silný detoxikační prostředek a tím napomáhá uvádět do rovnováhy trávicí ústrojí.
Na bolest hlavy i nervy
Listy vavřínu se dají využít pro zklidnění při bolestech hlavy či při nervových vypětích. Eukalypt v listech obsažený totiž navozuje poměrně rychle klidový stav a bystří mysl. Ideální je zapálit si pár bobkových listů a nechat se uklidnit vonnými výpary. Bobkový list má antiseptické účinky a dokáže pomoci při onemocněních jako je dna či revmatismus. Také dokáže snižovat reakce těla při epileptických záchvatech. Navíc lehce ředí krev a zabraňuje vzniku krevních sraženin. Pokud trpíte únavou není od věci si připravit koupel s bobkovým listem. Stejně tak, pokud vás trápí bolest svalů. Naši předci si připravovali z rozdrcených listů a kvalitního oleje zábaly na místa, která je právě trápila. A výsledek byl zaručený. Bolest odezněla.
Nežádoucí účinky
Na pozoru by měli být lidé, kteří mají tělo silně zahleněné. Bobkový list totiž skvěle napomáhá při odhlenění organismu. To se ale může stát nežádoucí, pokud se chystáme jít spat či máme hleny ve střevech. Proto se doporučuje čaj z bobkového listu užívat nejpozději v sedm hodin večer. Dále by se většímu množství pití čaje z vavřínu měly vyhnout ženy v těhotenství. Při předávkování by se totiž mohlo spustit krvácení.
V kuchyni i jako dekorace
Bobkový list určitě přidáváme do masových pokrmů a omáček, může se ale uplatnit i při přípravě ryb a těstovinových jídel. Důležité je ale přidávat bobkový list do pokrmu před dokončením. Při delším vaření totiž může lehce zhořknout a to by nám v jídle přeci jen mohlo vadit. J Při používání mletého bobkového listu se doporučuje jej přidávat až do hotového pokrmu a vůbec ho nepřidávat v procesu vaření. Krásně tak dozdobíte výsledek svého činění na talíři. Určitě jej ale používejme spíše v menším množství, jelikož je bobkový list opravdu silně aromatická bylina.
Jestliže vás trápí nějaké onemocnění či se chystáte otěhotnět a chcete mít vyvážený jídelníček, ozvěte se, ráda ho ve spolupráci s vámi sestavím.