zdravé potraviny

Meruňky pro krásu těla i ducha

Meruňky doporučují onkologové pacientům jako ovoce, které pomáhá ochraňovat lidský organismus před nádorovým bujením. Meruňky totiž obsahují unikátní kombinaci minerálů, vitamínů a dalších látek, které velmi účinně ochraňují lidské tělo před stárnutím buněk.

Meruňka se pochází ze Severní Číny, odkud se dostala do Indie. Pokud Čínu navštívíte, uvidíte, že je tam hojně zastoupena do dnešních dnů. Za její import na náš světadíl můžeme poděkovat Alexandru Velikému, který ji ze svých válečných výprav dovezl do Říma a z něj se postupně dostala do Evropy.

Antioxidant číslo jedna

Jejich oranžová či spíše meruňková barva J nám napovídá, že v meruňkách najdeme beta-karoten. Jeho hlavní úlohou v lidském těle je chránit buňky před poškozením volných radikálů, které na nás nepřetržitě působí. Lékařské studie prokázaly, že konzumace meruněk a dalších potravin, které jsou bohaté na beta-karoten, zabraňují rozvoji některých forem rakoviny.  Dále účinně bojují proti rozvoji kardiovaskulárních chorob a zánětů v těle. Už tři kusy meruněk denně nám dodají polovinu doporučené denní dávky provitamínu A (betakarotenu).

Proti ukládání tuků i demenci

Čerstvé meruňky obsahují velmi málo kalorií, proto jsou velmi vhodné při redukčních dietách. Sušené meruňky můžeme konzumovat celoročně a díky tomu získáme pro tělo tolik potřebný betakaroten, kyselinu listovou, ale i výborný zdroj železa, sodíku a draslíku. Plody slivoně jsou také bohaté na stopové prvky boru, fluoru, kobaltu a manganu. Tato unikátní kombinace výživných látek zabraňuje stárnutí a udržuje v dobré kondici lidský zrak. Pokud vás trápí problémy se syndromem suchého oka, svědění či dočasné ztráty ostrosti, měli byste meruňky do svého jídelníčku zařadit pravidelně.

Meruňky také velmi zásadně udržují v kondici naši nervovou soustavu a to díky výše jmenovaným stopovým prvkům. Doporučují se při problémech soustředění, nervozity, při depresích a problémech s pamětí. Složení meruněk dále pomáhá při nachlazení, infekcích, ekzémech a chudokrevnosti. Také stojí zmínit fakt, že meruňky povzbuzují sexuální libido 🙂

Meruňky z Česka

Ne všichni máme to štěstí, že nám roste meruňka na zahradě, takže většina z nás je odkázána na běžný nákup. Pokud budete na trhu či v obchodě meruňky kupovat, zeptejte se na jejich původ. Pokud jsou totiž meruňky dovážené z jiných zemí, nemáme tu jistotu, že při jejich pěstování nebyly použity pesticidy. Což je v jiných krajinách původu běžná praxe. V naší zemi se totiž meruňky pěstují takřka v bio kvalitě, proto je ideálně upřednostnit plody tuzemské produkce. Vyrábí se z nich totiž i dětská výživa, která podléhá velmi přísným hygienickým normám.

Tip na meruňkovou ozdravnou kúru

Zařaďte meruňky pravidelně alespoň na 15 dní do svého jídelníčku. A to buď ve formě čerstvých meruněk 6 až 8 kusů či hrst sušených. Určitě ale nekonzumujte meruňkové pecky, které jsou pro člověka jedovaté. Tato kúra není vhodná pro těhotné ženy z důvodu možnosti příjmu vyššího obsahu mědi.

Pokud hledáte cestu ke svému zdravějšímu já, ozvěte se, ráda vám pomohu sestavit jídelníček vhodný pro vás i pro vaši rodinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *