dieta

Moderní půst

Půst? Měl smysl v minulosti a má ho dodnes.  Pár tipů na odlehčená jídla.

Původně  šlo hlavně o opuštění masa z jídelníčku. Někdy to možná byla z nouze ctnost, protože jídla a potažmo masa nikdy nebylo tolik kolik ho máme a konzumujeme my tady a teď…ale stejně naši předci věděli, že je potřeba odlehčit tělu po svátcích. Více se prohřívat teplými jídly i nápoji. A dodat vitamíny, které v tělu přes zimu chybí.

V naší moderní době bychom měli vyjít vstříc našemu tělu  zdravou odlehčenou stravu mnohem víc než v minulosti. Výdobytky potravinářského průmyslu z nás udělali závisláky na cukru, tuku a soli. Jen díky tomu tloustneme.

Zkusme tedy na 7-10 dnu pust, nebo lépe řečeno odlehčeného jídelníčku abychom se nedostali do křížku se zastánci opravdového pustu (bez pevné stravy). Tady jsou pravidla:

Zkusme tedy držet o půstu tato pravidla:

1. Vyhněte se sladkostem, polotovarům a produktům z bílé mouky

Opravdu. Za to vás tělo bude milovat. Tedy až po uplynutí abstinenčních příznaků. Na cukru jsme totiž opravdu silně závislí. Pokud si nedokážete život bez sladkostí představit zkuste najít vhodnou alternativu. My mlsáme francouzské křehoučké proteinové wafle, které nezasvěcenému přijdou jako nejlepší sušenka, kterou kdy jedl a přitom je dietní a splňuje další pravidlo.

6. Vynechte červené maso, můžete ryby nebo králika

Ryby ideálně dravá nebo králičí. Ideálně párkrát do týdne, ale pokud sportujete či hubnete, zařaďte je na jídelníček denně. V zimě je ideální jej dlouho vařit nebo péct. Ideální je kombinace se salátkem či dušenou zeleninou.

2. Jezte malé porce a pravidelně, nejméně 3 x denně, při sedavém zaměstnání 5x denně

Ha a to je další kámen úrazu, co? Opravdu ty svačinky zařaďte, ať ovoce či zeleninu, jogurt nebo ořechy.  Představte si, že tělo je jako zapnutý mixér, do kterého v jednu chvíli naházíme hromadu jídla. Co se stane? Dlouho běží naprázdno a pak se zastaví, protože nemá šanci tu dávku potravin najednou zpracovat. Je jí totiž na něj hodně.  .A takto si své zažívání trápí většina z nás…  V čem jsou nebezpečné velké porce jídla? Zpouštějí  v těle řadu procesu, které v konečném důsledku vedou k vysoké hladině insulínu, následně k insulínové rezistenci, která obvykle způsobí onemocnění cukrovkou.  

3. V zimě jezte teplá a“ hutná“ jídla.

Čočka a fazole, ovesné vločky, jáhly a zelí. Z těchto potravin si naši předci připravovali pokrmy. Polévky a kaše. Vývary ze zeleniny.  Uvařte fazolovou polévku, bramboračku, česnečku a zelňačku.  Brokolicovou polévku. Zeleninu si dále můžete připravit pečenou či dušenou. Do jídla přidávejte více česneku, pórku i cibule. Pokud chcete zhubnout vyzkoušejte naše francouzské proteinové polévky, které vás zasytí, jsou chutné a vyřeší oběd během chvilky.

4. Zelí na všechny způsoby,  , klíčky a bylinky

Ideální večeře nebo svačina je zelný salát s křenem mrkví. Nebo jakýkoliv salát z kyseného zelí. Zelí dokaže neuvěřitelně pročistit střeva a kromě toho už dávno jsou popsané studie na to že dokáže sníit hladinu cholesterolua přispívá k vyrovnanějí hladině krevního cuktu.. Svoji práci odvedou i saláty z listové zeleniny – . Polníček, rukola, čínské zelí zakápnuté kvalitním olejem. Naklíčená semena a luštěniny. Klíčení je velmi jednoduchý proces, který za skoro nulové náklady, zajistí přísun úplně nejčerstvějších vitamínů našemu tělu. Naklíčit můžete čočku, hrášek, semínka ředkviček. Jsou chuťově šťavnatá, nasládlá a výživná. V klíčku je totiž schovaná síla pro celou rostlinku a tu vám klíček předá.  A bylinky nám jen prospějí! Zázvor, tymián, majoránka, oregano, kmín, všechny tělu dodávají mnoho dalších vitamínů a minerálních látek.

7. Pijte hodně tekutin

Nejlepší je čístá filtrovaná voda (zbavená chloru). Na 2místě doporučuji bilinkové čaje. Nejlépe čaje které pomáhají detoxikačním procesum v játrech a v ledvinách. Já nejraději doporučuji čaje z ostropestřce, kopřivy, přesličky a  

Zkuste se tedy pročistit a ulehčit tělu po vánočním hodování.  Půst v pravém slova smyslu by zvládl už málokdo, stejně jako jízdu na koni a celodenní práci na poli.

Pokud nemáte dostatek času na přípravu, zahrňte do jídelníčku naše exkluzivní proteinová jídla  a uvidíte že tělu nejen ulehčíte, ale shodíte i nějaké kilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *