cukr a obezita,  dieta

Potíte se ?Jak poznat, že jde o nadměrné pocní

Pocení je pro naše tělo nezbytné. Společensky se stalo nepřijatelným, ale proces pocení reguluje tělesnou teplotu a odvádí z těla mnoho odpadních látek. Při současných skoro až tropických teplotách se potíme více, což je přirozené, ale pokud se jedná o pocení nadměrné může mám to signalizovat, že něco není pořádku nebo i příznaky onemocnění.

Jak poznáte že pocení je nadměrné? Potíte se v případech, kdy ostatní se nepotí, potíte se bez tělesné námahy nebo bez toho, aby bylo horko, Váš pot divně zapáchá, pot je „studený“ a je vám celkově divně nebo slabo, probudíte se v noci na to že jste zpocení.

Nesprávná životospráva

Jsme opět u toho. Nadměrné pocení zaznamenáváme zvláště u obézních osob. Podkožní tuk má izolační vlastnosti a tak se tělo musí ochlazovat pocením. Nadměrně pocení je i při konzumaci přemíry kávy, alkoholu, sladkostí a kořeněných jídel. U většiny případů se jedná o překyselení organismu. Důležité je tedy pít, hlavně čistou vodu a nenasycené minerální vody.

Přejídaní, nadměrná konzumace sacharidů a hyperglykemie

Všechny tyto faktory vedou k nadměrnému pocení. Když si dáte k večeři porci těstovin se sýrovou omáčkou, tak se nedivte, když nebudete klidně spát, nebo vás v noci probudí to že, jste úplně zpoceni. Jídlem se nám zvýšila hladina cukru a jelikož ho nepálime svalouvou prací tak tělo ho upotřebuje vytvářením tepla a následně se musí chladit pocením. Doporučuji nepřejídat se a hlavně na noc. Večeře lehká a s omezeným množství sacharidu (t.j.příloh včetně pečiva), bez sladkostí a ovoce.

Hypoglykemie

Nepříjemný stav, kdy vás zaleje studený pot, cítíte chvění nebo slabost a můžou se vám dělat mžitky před očima, pocit na zvracení nebo na omdlení. Pacienti s cukrovkou tento stav znají velmi dobře. Ale znají ho sportovci při sportovních výkonech, nebo se dostaví při tělesné námaze nebo při hladu. Při poklesu hladiny krevního cukru se tělo začne nadměrně potit, dostaví se pocit slabosti, bušení srdce, neostré vidění a v krajních případech může osoba působit jako v podnapilém stavu, nebo upadne do bezvědomí. Pomoc je jednoduchá – dejte si kostku cukru, nebo cucavý bonbon, nebo se napijte (cca 2 dcl) slazené vody a za pár mnut je to pryč.

 Stres

Určitě to znáte. Pokud se dostaneme do nepříjemné situace, znervózníme a tělo spustí vylučování potu přes potní žlázy. Nejčastěji se nám pot vyloučí v oblastech podpaží, beder, dlaní a chodidel.

Porucha štítné žlázy

Pokud máte kůži na těle často vlhkou, teplou, místy až lepkavou a pocení je i v chladném prostředí rozhodně nepodceňujte návštěvu lékaře. Onemocnění štítné žlázy není radno brát na lehkou váhu. Pokud navíc pociťujete nervozitu, tlak v oblasti krku, velkou únavu, bušení srdce, problémy s trávením, nečekaně jste zhubli nechte se pro jistotu vyšetřit!

Infekce

Horečka a nadměrné pocení doprovází bakteriální či virové infekční onemocnění.  Tělo přes póry vylučuje odpadní látky a při léčbě se čistí, proto je logické, že se při chřipce nebo jakýchkoliv zánětech (např.dýchacích cest, ledvin, močových cest) potíme. To samé platí i pro vážnější choroby, jako je brucelóza, tuberkulóza či AIDS.

Menopauza

Klimakterický syndrom postihuje ženy (ale i muže!!!) v období hormonálních změn mezi 40-55 lety ve většině případů. Dostavují se nečekané a nepříjemné návaly horka, nadměrné pocení a můžou být i začervenání v obličeji nebo divný pocit po celém tělo. Kdykoliv během dne ale i v noci. Doporučuji upravit životosprávu, snížit příjem sacharidu, vyloučit alkohol, omezit kafe a denně pít bylinné čaje z kotvičníku. Pomáhají přípravky, které obsahují čínský divoký jam, nebo výtěžky z jetele. Psali jsme článek o ochlazujících potravinách, který může být také inspirací…

Dále je nadměrné pocení doprovází různá neurologická a nádorová onemocnění, při předčasném selhání vaječníků a také postihuje ženy při pre-menstruačním syndromu, nebo náctileté v období puberty. Nadměrné pocení mohou způsobit i některé léky.

Jak proti nadměrnému pocení bojovat?
  1. Pitný režim – opravdu pravidelný přísun neslazených tekutin!
  2. Vyvážený jídelníček s omezením sacharidů večer
  3. Bavlněné oblečení a ložní prádlo z přírodních materiálů – umělá vlákna jen zhoršují projevy pocení!
  4. Omezte alkohol, kafe a kořeněná jídla – obojí zahřívá organismus a ten se brání, jak jinak než zvýšeným pocením!
  5. Jablečný ocet a jedlá soda – výborné antiperspiranty bez stříbra (stačí rozetřít pár kapek do podpažní jamky
  6. Koupele nohou – z přesličky či dubové kůry pomůžou při pocení nohou
  7. Zařaďte do jídelníčku hodně zeleniny ( cibule a česnek s mírou)

Používejte kvalitní olivový olej a zkuste zařadit vitamíny z řady B .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *