nezařazené

Zázvor

Díky zázvoru nastartujete hubnutí a ještě doplníte tělu stovky prospěšných látek!

Zázvor patří k druhům koření, které v kuchyních hojně využívaly naše prababičky. Recept na zázvorky najdeme v každé staré kuchařské knize.  Dokonce v indické a čínské kuchyni má své místo přes tři tisíce let. A my si k němu i přesto si stále hledáme cestu. Oddenek zázvoru kupujemespíše při nachlazení, přitom nám jeho blahodárné účinky mohou pomáhat po celý rok.

Obsahuje totiž stovky prospěšných minerálních látek, vitamínů a esenciálních olejů. Ty nejznámější a nejprospěšnější jsou tyto:

Gingerol, který se při tepelné úpravě mění na zingeron. Je podobný látce obsažené v chilli papričkách. Gingerol podporuje trávení, mírní příznaky pálení žáhy a nadýmání, pomáhá při rýmě a chřipce, při nevolnosti i migréně. Snižuje cholesterol, stimuluje krevní oběh, a působí i jako afrodisiakum. Horké obklady se zázvorem uvolňují svaly a ulevují od bolesti za krkem.

Železo – Nedostatek železa v těle způsobuje nedostatek červených krvinek, které jsou nezbytné při výměnu dýchacích plynů a distribuci kyslíku do tkání celého těla. 6elezo je také součásti svalových buněk. Nedostatek železa poznáme tím, že dochází k projevům nezdravé pokožky, bolesti hlavy, poruchami trávení (zácpa, nadýmání), třepení nehtů a také zadýcháním se nebo celkovou slabostí svalu.

Hořčík –Je potřeba pro všechny procesy našeho organismu. Ochraňuje tělo před alergiemi, toxiny, stresem a pomáhá při trávení, činnosti střev a močového měchýře, srdeční činnosti, je nepostradatelný při tvorbě hormonu a enzymu a při čištění krve. Podporuje činnost svalů, upravuje srážlivost krve. Jeho nedostatek pocítíme nejčastěji v podobě křečí, zácpy, nebo průjmu a vnitřní nervozity.

Fosfor – Fosfor působí pozitivně a zároveň podporuje látkovou výměnu a společně s vápníkem pečuje o tvorbu zubů a kostí, na přenosu nervových impulsu a činnosti mozku.

Draslík – nám zajišťuje  mezibuněčnou výměnu a přispívá ke správné funkci enzymů. Zvýšená potřeba je zejména při redukčních dietách, průjmech, onemocněních zažívacího ústrojí a nadměrném pocení.

Sodík  – Množinový prvek, který je důležitý pro udržení osmotického tlaku a iontové síly tělních tekutin.

Vitamín  A je potřebný hlavně pro dobrou funkci zraku. Je nutný k vidění, nezbytný pro růst, vývoj kostí, funkci pohlavních žláz a pro zdravý vzhled pleti. Má také silné antioxidační účinky  a tím také protinádorový účinek. Podporuje léčbu při rozedmě plic, různých dýchacích a kožních potížích (stařecké skvrny, akné, vyrážky), působí proti unaveným očím, na správnou funkci zvláště pohlavních sliznic, ale také dýchacího, zažívacího a močového traktu, ovlivňuje tvorbu spermií, vajíček a správný vývoj plodu 

Vitamín E je nezbytný pro látkovou přeměnu a významný antioxidant a odbourává nežádoucí škodliviny z jater. Zabraňuje oxidaci krevních tuků, která má za následek „špatný“ cholesterol v krvi a tím pádem různá cévní a srdeční onemocnění.  Je důležitý také pro náš imunitní a nervový systém. Omlazuje pleť, pomáhá při hojení ran, Zlepšuje také sexuální výkonnost, pohyblivost spermii, činnost prostaty a plodnost. U žen zmírňuje premenstruační syndrom  působí proti „návalům“ v období menopauzy a zabraňuje předčasným porodům. Navíc zvyšuje živost, vitalitu a chuť do života.

Vitamín B1 – tzv. Thiaminbrání únavě, je důležitý pro správné nervové funkce a dobře působí také při depresích nebo migrénách a ovlivňuje správnou mozkovou činnost. Při jeho nedostatku se může objevit právě nervové onemocnění, nebo také únava, zácpa, nebo nechutenství.

Vitamín B2 tzv. Riboflavinje potřebný ke spalování cukrů a upravuje energetické mechanismy, proto nám pomáhá při hubnutí. Je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu.  Je velmi potřebný pro vývoj mozku dítěte.

Vitamín C:

Tohoto vitamínu naše tělo potřebuje 80% z celkového příjmů všech vitamínů, je pro nás opravdu nezbytný a neobejde se bez něj ani jediná buňka našeho těla. Bojuje proti volným radikálům, zvyšuje odolnost našeho organismu proti civilizačním nemocem od infekčních přes autoimunitní a kardiovaskulárních až po rakovinu, regeneruje tkáně a buňky,  snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje vstřebávání železa  a pomáhá žlázám s vnitřní sekrecí při produkci hormonů. 

A to je opravdu výčet jen jedenácti nejvýznamnějších látek v zázvoru obsažených. Zamyslete, neměli bychom ho opravdu užívat každý den?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *