dieta,  jídlo chutně a zdravě

Detoxikace je mocnější než myslíte

Detoxikace je očista těla, která má obrovskou sílu. V tukových zásobách a v orgánech se nám ukládají odpadní a jedovaté látky, které způsobují závažná onemocnění. Provádět pravidelnou očistu je pro zachování našeho zdraví zásadní. Díky detoxikaci naberete neuvěřitelné množství energie a pročistíte tělo i mysl. Jak na detoxikaci a tipy na potraviny, které nám očistný proces spustí, jsem sepsala v novém článku na blogu. Dopřáváte si “detox” pravidelně?  

Probouzet se nadupán energií, s úsměvem na rtech a pocitem, že můžete skály lámat? Přesně takové pocity se dostaví po úspěšné detoxikaci organismu. Tělo se totiž zbaví odpadních látek, které ho brzdí, zpomalují veškerou fyzickou i psychickou činnost a škodí orgánům. Kdyby nám tělo mohlo poslat systémovou zprávu, že potřebuje očistu, většině z nás by se rozblikal displej telefonu.

Jak si prospějeme?

Očista organismu nás zbaví jedovatých a toxických látek, které tíží naše tělo. Pročistíme a posílíme náš trávicí systém, ledviny, plíce, kůži i lymfatický systém. Také si vyčistíme krev a v neposlední řadě zatočíme s tukovými zásobami. Detoxikace pomůže proti bolestem hlavy, páteře i kloubů a v neposlední řadě zvedne náladu a dodá energii.

Začíná to u vody

Voda je život. Jsme tvořeni vodou a bez vody nedokážeme žít. Dodržování pitného režimu je základ a při detoxikaci toto pravidlo platí dvojnásob. Čištění těla probíhá skrz vylučování moči, potu a stolice. A k tomu je voda prostě a jednoduše potřeba. Konzumujme tedy neperlivou vodu o pokojové teplotě. Ideálně kohoutkovou přefiltrovanou a tím zbavenou chloru. Přidávat do ní můžeme šťávu z citrónu nebo grepu, ta nám pomůže nastartovat jaterní cytochromy a tím detoxikační procesy. Také si můžeme dopřávat bylinné čaje – já nedám dopustit na kopřivu a ostropestřec..

Ideální jídelníček

Zelenina, ovoce a tzv. makrobiotická strava. Potřebujeme využít co nejvíce jejich síly. Markrobiotická strava obsahuje velké množství vlákniny, která nám rozpohybuje očistné procesy v trávicím traktu. Dále nám dodá vitamíny, minerály a enzymy, které spustí potřebnou detoxikaci. Do jídelníčku tudíž zařaďme kvalitní celozrnné potraviny jako jsou luštěniny, jáhly, pohanka, vločky a celozrnná rýže. Ze semínek bych doporučila přidávat do salátů slunečnicové, konopné či lněné semínko. Nakupte si zásobu kořenové zeleniny, dále řepu a zeleninu listovou. Konzumujte je ideálně čerstvé, nebo ve vývarech či jako smoothie.

Čemu se vyhnout?

Alkohol, kouření, cukr, káva, bílé pečivo, homogenizované mléko a průmyslové mléčné výrobky, žádný přepálený tuk, červené maso a samozřejmě žádné fast foody, smažená jídla a polotovary.

Pomoc bylinek

K očistě jater nám pomůže ostropestřec mariánský, na ledviny si dopřejte přesličku rolní. Pampeliška pomůže na játra, ledviny i celý trávicí trakt. Máta peprná, lékořice a měsíček lékařský nám pročistí žaludek, pomáhají na vředy a odstraňují překyselení žaludku. Máta navíc pomáhá při pálení žáhy. Heřmánek a meduňka mají protizánětlivé účinky, navíc pokud  si dopřejeme hrníček čaje na večer, dopřejí nám klidný spánek. Určitě bych ještě měla zmínit kopřivu, která je v detoxikaci pomocníkem číslo jedna. Připravte si z ní “špenát”, přidejte do salátů či si dopřejte čaj.

Pohyb a dýchání

Vycházky, pohyb na čerstvém vzduchu, klid a meditace. Bez toho se správná detoxikace neobejde. Vyznavači východní medicíny správné dýchání a meditaci považují za první krok detoxikačního procesu. Myslete na to. Myslete na sebe, na své tělo a orgány. Zdravý pohyb v přírodě by měl být na prvním místě.

Očista organismu a zdravé hubnutí jdou spolu ruku v ruce. Pokud nevíte, jak začít a potřebujete nakopnout k zdravému životnímu stylu, ozvěte se, ráda vám pomůžu. 🙂 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *