dieta

Příčiny JOJO efektu?

Jojo efekt není třeba sáhodlouze vysvětlovat ani popisovat. Stane se to pár měsíců poté co jsme zhubli. Po období, které mnozí z nás vnímají jako období velkých vnitřních bojů, odpírání si a strastiplného úsilí. Kila jsou pomalu ale jistě zpět a skoro pravidelně ještě s dalšími kily navíc. A to je to jádro problému. Nebrat hubnutí či dietu jako časově omezené strádání, jako nějaký pokus, jako závod, který se snažíte vyhrát. Pokud takto přemýšlíte, tak nemá vůbec smysl s hubnutím začínat. 

Jestliže opravdu chceme zhubnout a vyhnout se nemoci či v horším případě operaci, tak se musíme odhodlat k tomu, že jednou provždy změníme svůj životní styl. Tečka. Prostě to bude všechno jinak, protože pokud budeme dělat stejné věci, t.j. vrátíme se ke starým stravovacím návykům, nemůžeme očekávat jiný výsledek, než ten který jsme již jednou dosáhli…Albert Einstein to vystihl dokonale: “Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.”

S jakými příčinami neúspěchu v podobě JOJO efektu jsem se během své praxe nejčastěji setkala?

  1. Nereálný cíl 

Ten může být buď ve špatně zvoleném časovém horizontu či počtu kilogramů. Například se 1. června rozhodnu, že se 10. července vejdu do plavek, které jsem nosila, když jsem měla o 20 kilogramů méně. Nebo se rozhodnu, že za tři měsíce shodím 40 kilogramů nadváhy. Obojí je prostě nesmysl. A důvod? Vždy svým pacientům říkám, aby si spočítali, jak dlouho trvalo, než se vyjedli do současné podoby. Určitě nikdo z nás neztloustl za měsíc či tři o 20 kilogramů, proto musíme přijmout fakt, že ta časem nabraná kila neshodíme během pár měsíce. Navíc tělo se musí se změnou hmotnosti sžít a změnu přijmou za svou.  

2. Nesprávně zvolená dieta

S velkým JOJO efektem se pojí diety, u kterých spolu s tukem zhubneme i svalovou hmotu. Proto dost často varuji před dietami s velkým kalorickým deficitem, který nepokrývá bazální metabolismus a nezaručuje dostatečný příjem bílkovin. Výjimkou z tohoto pravidla jsme některé proteinové diety, ale i mezi nimi je velký rozdíl. Pozor na lákadla internetových a televizních reklam! Když při hubnutí ztratíme svalovou hmotu, tak vlastně ztratíme “ naše kamínka”, která v těle spalují nejvíce energie. Po dietě se ztrátou svalové hmoty nebudeme mít stejný kalorický výdej jako před dietou. Budeme pak potřebovat méně přijaté energie z jídla na udržení chodu organismu. Všechna energie se tak začne ukládat do tukových zásob. 

3. Návrat do starých kolejí 

Představa, že po dietě budeme moct jíst přesně tak jako před dietou, je absolutně zcestná! Bohužel je to fakt, se kterým se musíme vyrovnat. Stav, když vypadáte lépe, máte očištěné tělo od toxických látek, které se v tuku rády ukládají, je potěšující a radostný. Nesmí se ale stát to, že začnete pomalu sklouzávat do starých návyků. Většinou začíná u toho, že si řeknete, pro jednou mi to neublíží a sníte pytlík brambůrků. A za pár dní znovu….Za pár týdnů jedete ve starých kolejích a pomalu nabíráte kila opět nahoru. Není nic na tom, občas si zahřešit, ale pokud budu jíst samá tučná jídla a jednou za 14x dní si dám salát, tak se opravdu nic s váhou, ani mým zdravím, nestane. Pokud je ten stav ale opačný, jíte zdravě a jednou za 14 dnů něčím vybočíte a hned se vrátíte, tak se také nic nic nestane a nepřiberete. Nesmí se ale z výjimky stát pravidlo. 

4. Střevní mikroflóra 

Druhy bakterií našich střev se v lékařských kruzích v posledních letech stále více davají do souvislosti s obezitou. Je vědecky prokázané, že obézní lidé, mají ve střevech jiné složení bakterií než lidé štíhlí. Ti obézní mají více bakterií, které proměňují potravu na tuk. Z pokusů na myších vyplynulo, že pokud obézní myši dostali obměněnou stravu, která byla nízkoenergetická, zhubli a opět nabrali. Příčinou byl výskyt bakterií ve střevech (mikrobiom), který byl prostě a jednoduše nastaven na tloustnutí. Vědci dokonce provedli test, kdy střevní mikrobiomy obézních myší aplikovali myším bez problémů s váhou. Výsledek byl jasně průkazný, štíhlé myši začali tloustnout také. Zatím se jasně neví, co z toho jevu je příčina a co následek. Co z toho ale plyne? Změnit jídelníček tak, aby se postupně změnily bakterie ve střevech na ty, které nám nebudou automaticky tuky ukládat. To je opět otázkou delšího časového intervalu a přijetí správných stravovacích návyků. Takže po dietě nesmí následovat nedieta, ale dieta se musí změnit na správné stravovací návyky.

5. Zdravotní stav

Někteří z nás mohou často nevědomě trpět onemocněním či obtížemi, které ovlivňují spalování tuků v těle. Pokud sáhnou po nevhodném způsobu hubnutí či dietě, mohou si mimo JOJO efektu ještě navíc ublížit. Při různých chirurgických zákrocích, kdy je tělo ve velkém stresu, se většinou rychle zhubne. V tomto případě je JOJO efekt téměř zaručený.

Hubnutí zvláště u starších jedinců by tedy mělo být po dohodě s praktickým lékařem a poté pod dohledem výživového poradce, který navrhne na základě vyšetření vhodný stravovací a pohybový plán. Zažila jsem morbidně obézního pacienta, který musel zhubnout, aby mohl podstoupit životně důležitou operaci. Důsledkem jeho píle a cílevědomosti nebylo jen shození kil, ale i to, že se nakonec operace konat nemusela. Dodnes nás pojí přátelský vztah a dávám ho za příklad všem, že přijetí nových stravovacích návyků je opravdu možné i pro nemocné. A zvládli jsme to bez JOJO efektu.    

5. Nedostatek pohybu a spánku

Pohyb, pohyb, pohyb! Ležením na pohovce nikdo nezhubl, ale ležením statisíce osob ztloustlo. Pro lidi je pohyb přirozený. Respektive vždy byl. Doba, ve které žijeme, nás ale nutí především pracovat, stíhat termíny a odbývat se v jídle. Ani psychicky na tom nejsme dobře, což potvrzuje alarmující spotřeba antidepresiv, drog a velké nespokojenosti ve společnosti. Přitom je to tak jednoduché. Pokud se pravidelně hýbeme, tak se nám okysličuje mozek a vyplavují do těla endorfiny, což je prospěšné pro dobrou náladu. Zároveň tím pálíme energii z jídla, které jsme přijali a to se nám pak neukládá ve formě tukových zásob v těle. Ať budeme chodit na procházky či si půjdeme zaplavat nebo pravidelně tančit. Pohyb je pro náš život nezbytný, stejně jako kyslík, voda a potraviny. 

Význam spánku je také důležitý – hubneme totiž ve spánku a v noci. V noci také paradoxně i tloustneme obzvlášt, pokud se na noc přejídáme sladkým a tučným jídlem. Ten stav určitě znáte. Přejíte se, rychle usnete, pak se budíte, převalujete a je vám těžko a horko. Večer bychom měli jíst minimálně 2 – 3hodiny před spaním a jídlo by mělo být lehké. Odborníci považují za ideální 8 hodin kvalitního spánku. Spánkový cyklus by měl být pravidelný, bez výkyvů větších než 45 minut.  

Vím, že to rozhodnutí o změně stravovacích návyků vychází z nás. Nikde si ho nekoupíme, ani nám ho nikdo nezařídí. Důležité je v první řadě uvědomit si, že pokud zvolíme cestu správného jídelníčku, tak si prodloužíme život a ušetříme do budoucna mnoho trápení. Zopakuji tedy jednoduchá pravidla, která vnitřně stejně víme: 

1. Zvolit metodu hubnutí, která mi bude příjemná

2. Připravit tělo na hubnutí je stejně důležité, jako připravit se na to tento úkol psychicky. 

3. Postup, při kterém se naučím, jak si správně připravit jídlo, aby bylo zdravé a chutné. 

4. Dostatek času na přijetí nových návyků, protože nikdo učený z nebe nespadl. 

Pokud hledáte cestu, hledáte jak začít, nebojte se ozvat. Pomohla jsem stovkám lidí, kteří měli různé stravovací i zdravotní problémy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *