dieta,  jídlo chutně a zdravě

Zdravé jídlo na cesty

Ať už vyrážíte na cestu krátkou či delší, rozhodně nesmíte zapomínat na jídlo na cestu. Může se to zdát úsměvné, ale když budete počítat na výletě s tou krásnou hospůdkou a ona bude mít zrovna zavřeno, výlet se může proměnit v rozmrzelý pochod s kručením v žaludku. Díky hladu  se naše mysl bude směřovat jen na jídlo a je vysoce pravděpodobně, že si v restauraci objednáte smažák či v nejbližší samoobsluze dáte za vděk nejlépe vypadajícímu salámu s rohlíkem a k tomu tatranku.. 

Proto tedy pokud budete cestovat kratší dobu, mějte u sebe vždy:

Svačinu a vodu

Svačina může být v podobě jablka, které je dostupné po celý rok, jen tak se nám v kabelce či batohu neponičí a každopádně nás zasytí. Navíc našemu tělu dodá Vitamín C. Nekazivou alternativou, která může v tašce poklidně čekat jsou mandle nebo ořechy (cca 50g na porci)  či proteinová tyčinka, nebo sušené ovoce (bez přidaného cukru a bez sířidel) kterou nikterak nerozhodí, že ji nosíte 14x dní v tašce. Vás ale hlad může rozhodit kdykoliv!

Voda v láhvi by prostě neměla chybět nikdy, jelikož nikdy nevíte, kdy zůstanete viset v dopravní zácpě. Pitný režim se dodržovat musí a pochodovat pár kilometrů žízniví není nic příjemného a ani zdravého

Pokud víte, že cesta bude trvat déle než 2 hodiny, připravte si např. obložený chléb:

Obložený chléb a dostatek vody

Celozrnný žitný chléb se žervé, šunkou a salátkem. Získáte tím dávku bílkovin, pomalých sacharidů a minimum tuku. Také může přijít vhod pytlík s ořechy, slunečnicová semínka či sušený strouhaný kokos.

Na celodenní výlet s sebou určitě mějte:

Oběd, svačinu a vodu nejméně 1,5 l

Prostě větší zásobu jídla. Nikdy nevíte, kam Vás nohy zanesou J a proto je v případě celodenního výletu důležité, mít s sebou potraviny, které zastoupí svačinu i oběd. A opět dostatek vody – na celý den!

Připravte si např. krůtí či kuřecí plátek, který se dá jíst i za studena. Buď si ho připravte se ledovým salátem  rovnou do celozrnného pečiva  nebo jen volně do krabičky. K němu si nakrájejte ředkvičky, mrkev, papriky, okurky – prostě zeleninu, kterou můžete volně uzobávat. Další variantou mohou být zeleninové placičky, které za studena hladovému také udělají radost. Já osobně mám ráda kombinaci cukety, květáku a mrkve.

Jako ovocnou svačinu je ideální opět jablko, hruška, švestky, meruňky, nebo citrusy.  či jahody.

Nejhorší, co do sebe můžeme při výletu nacpat je v igelitu udušená obložená bageta, croasan a plechovkou coca-coly ze stánku nebo z benzinky. Přitom je tak jednoduché se připravit dopředu!

A pokud budete zásobu jídla na celodenní výlet poponášet v batohu (třeba i pro děti), tak vězte, že spálíte ještě více kalorií. Pochod se zátěží nám pomůže ke krásnějším nohám i zadečku!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *