Nenáročná, ale zázračná máta
Nenáročná na pěstování, zázračná svými blahodárnými účinky. Mátu máme většinou zařazenou v šuplíku obyčejných bylinek, které využíváme nejčastěji jako první pomoc při při nachlazení nebo pro osvěžení. Máta nám ale může pomoci zažehnat více než deset různorodých obtíží.
Přišla z Egypta
Nejstarší doložené zmínky o mátě pochází z Egypta. Do našich končin se dostala již ve středověku. Máta má více než 15 odrůd, ale tou nejznámější a nejpoužívanější je máta peprná z čeledi Hluchavkovitých. Vznikla křížením máty vodní a máty klasnaté. Dále se hojně užívá máta citrónová a či čokoládová.
Na trávení a nevolnost
Blahodárná látka, která nám nejzásadněji pomáhá, je mentol. Ten totiž dokáže v našich střevech opravdové zázraky. Uleví od křečí i nadýmání, odstraňuje pálení žáhy a vyrovnává pH v těle. Pokud trpíte takovými obtížemi, dopřejte si po každém jídle hrnek mátového čaje, a pocítíte úlevu. Mátový olej dokáže rozpouštět žlučníkové kameny a ulevit od bolestí břicha i dalších poruchách trávení. Mátový čaj se také doporučuje popíjet při nevolnostech spojených s cestováním či pocitům na zvracení. Také snižuje krevní tlak a uklidňuje.
Bolest i nachlazení
Záněty horních cest dýchacích, chřipka, nachlazení, kašel, rýma. Všechny tyto obtíže dokáže máta léčit. Dokonce se máta doporučuje i při zánětech průdušek či k inhalaci. Mátový olej napomáhá odstraňovat bolesti hlavy, a i bolesti kloubního a svalového aparátu. Postižená místa je ideální promasírovat masážním přípravkem, do kterého si přidáme pár kapek mátového oleje.
Aromaterapie a záněty
Pokud jste příznivci aromaterapie, určitě byste měli mít mátový olej v domácí lékárničce. Nejenže jeho výpary pomohou při rýmě a nachlazení, mátový olej dokonce působí jako afrodiziakum a vdechování jeho vonných látek ulevuje od bolesti. Určitě pro vás nebude novinkou, že mentol se přidává jako léčebná látka do zubní pasty. Pokud však trpíte na záněty či afty vyzkoušejte si tento tip: Namíchejte si vlastní ústní vodu a to naprosto jednoduše přidáním mátového oleje do vody.
Pro koho se ale nehodí?
Máta, ani její silice by se rozhodně neměly podávat malým dětem a kojícím ženám. Dětem hrozí vyvolání dušnosti a v nejhorším případě by to dokonce mohlo ohrozit jejich život. Kojící ženy by si měly dát na mátu pozor z důvodu snížení tvorby mléka. Dále by měly být na pozoru osoby, které trpí alergií na mentol či lidé s problémy se žlučníkem. Ti, by měli konzumaci máty konzultovat se svým lékařem. Pokud budete mátový čaj či odvar užívat samostatně, neměli byste ji pít déle než deset dní v kuse. Poté je třeba udělat na týden pauzu.
Jak ji využít?
Mátu nemusíme jen konzumovat jako čaj, ale dá se i skvěle přidávat do pokrmů. Máta se dá využít při pečení, do palačinek, při nakládání masa i do pomazánek. Přidává se často do dezertů, ovocných salátů i do smoothie. Také se často vyrábí domácí mátový sirup.
Mátové osvěžení
Vlažný mátový čaj nás ve velkých vedrech osvěží a ochladí, takže bychom se měli inspirovat od pouštních obyvatel, kteří se tímto nápojem ochlazují od věků.
Pokud však trpíte dlouhodobými problémy s trávením, měli byste hledat příčinu ve svém jídelníčku. Velmi často stačí upravit stravovací návyky a přidat chybějící složky potravy a vše se srovná. V případě zájmu o konzultaci se ozvěte.