čím, jak a kdy si okořenit život,  zdravé potraviny

Léčivá síla libečku

Málokterá bylina má tak silné detoxikační účinky na lidské tělo jako libeček. Jeho prospěšné vlastnosti využívali již staří Řekové a v 16. století byl hojně používán za silné afrodisiakum.  

Detoxikační silák

Libeček lékařský stimuluje produkci trávicích šťáv a díky tomu uvádí do rovnováhy naše trávicí ústrojí.  Jeho složení napomáhá při nadýmání, odvádí toxiny z těla a funguje jako skvělý čistič krve. Libeček je totiž silně močopudný a navíc dokáže rozpouštět ledvinové, žlučové a močové kameny.  Semena libečku celkově posilují organismus díky minerálním látkám, stopovým prvkům, enzymům, vitamínům a organickým kyselinám.

Pomáhá uvolnit

Listy libečku dokáží uvolnit svaly a zmírnit menstruační bolesti. Pokud však obecně trpíte silnou menstruací, tak byste se větší konzumaci libečku měly vyhnout. Naši předci libeček také hojně využívali při nachlazení a pro uvolnění horních cest dýchacích. V libečku totiž najdeme rostlinné ftalidy a terpineol. Ftalidy dokáží ovlivňovat špatný cholesterol v krvi a terpineol zas pomáhá chránit naše buňky před procesem stárnutí.

Celá rostlina

Pokud chceme využívat sílu libečku pravidelně, je ideální ho mít neustále po ruce. Je to nenáročná vytrvalá bylina, která se dá pěstovat i v nádobách na balkóně. Využívat můžeme z této byliny jak semena, tak listy a kořen. Libeček asi nejčastěji využíváme při vaření polévek a brambor. Přidání jeho listů provoní a ozdraví výsledný pokrm. Listy se také dají přidávat do salátů, pomazánek a nebo jen na chléb s máslem.

Semena a kořen libečku se využívají do čajových směsí, které napomáhají při problémech s trávením a ledvinovými potížemi. Dokonce se doporučuje i přidávat libeček do koupele, pokud trpíte menstruačními problémy či bolesti svalů a kloubů. Odvar z libečku se dá taktéž využít jako účinný deodorant. Listy se dokonce v nedávné době vkládali do bot, aby zmírnily případný pach. 🙂

Čaj z libečku se také doporučuje lidem, kteří mají problémy se dnou, artrózou či je trápí revmatismus. Libeček také napomáhá proti tvoření a eliminaci pigmentových a stařeckých skvrn. Stačí pravidelně potírat postižená místa jeho odvarem. Čaj pro ozdravnou kúru se dá připravit jak se semen, listů či kořene. Kořen však využívejte buď na jaře před vyrašením listů či až na podzim.

Pro koho ne?

Větší konzumaci libečku by se měly vyvarovat těhotné a kojící ženy a jak jsem již zmiňovala ty, které mají problémy se silnou menstruací. Dále by se jeho konzumaci měli vyvarovat osoby s těžkou poruchou ledvin. Pokud budeme využívat libeček ve větším množství, měli bychom si ohlídat dobu jeho využívání a rozhodně bychom jej neměli užívat dlouhodobě.

Pokud vás trápí silný česnekový odér z úst, zkuste rozžvýkat listy libečku. Přeci jen bude jeho vůně atraktivnější.  

Pokud máte problémy s trávením či vás trápí onemocnění dna, ozvěte se, i takové jídelníčky a stravovací režimy, pro své klienty připravuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *