jídlo chutně a zdravě,  vitamíny a minerály- k čemu jsou?

Nedostatek železa není radno podceňovat

Málokdo z nás se zabývá tím, zda-li je jeho jídelníček vyvážený a obsahuje potřebnou míru vitamínů a minerálů. V ordinaci často vídám pacienty, kteří na svou životosprávu nejenže nedbají, ale ani náhodou ji nechtějí měnit. Velmi často popisují problémy, jež jsou z 90% zapříčiněny nedostatkem minerálních látek, vitamínů nebo stopových prvků. Oproti tomu klienti, kteří mají snahu o změnu, se o svůj jídelníček zajímají, a chtějí znát souvislosti mezi tím, co jí a reakcí svého těla i psychiky. 

Komu železo chybí?

Faktem je, že dle statistik trpí významným nedostatkem železa 10 – 20% populace a dalších cca 10% populace je pásmu tzv. klinického nedostatku železa v těle. Důsledky dlouhodobého deficitu mohou být velmi závažné. Větší měrou se nedostatek týká žen v důsledku ztrát krve při menstruaci, dále v průběhu těhotenství a při kojení. Velmi významnou skupinou jsou děti, mladiství a vegetariáni, jelikož často odmítají jíst maso a vnitřnosti, kde se nejvíce železo vyskytuje. Pro muže i seniory je ale správná hladina železa v krvi taktéž potřebná. Nejvíce se s nedostatkem železa potýkají lidé v rozvojových zemích v důsledku podvýživy. Naštěstí my můžeme naši situaci ovlivnit.

K čemu je třeba?

Železo je součástí hemoglobinu v červených krvinkách a zajišťuje transport kyslíku z plic k cílovým tkáním. Ovlivňuje tím kvalitu naší krve, míru okysličení životně důležitých orgánů včetně srdce a mozku, ale také svalů. Dále nám zajišťuje látkovou výměnu ve všech buňkách těla. Železo funguje jako taková transportní jednotka kyslíku, která má zásadní vliv na naše orgány a imunitu, vývoj, růst a termoregulaci. Železo je také součástí myoglobinu, našich svalových vláken, má na starosti svalovou práci, při sportu obzvlášť. Dále nám pomáhá rozkládat další minerály a vitamíny, působí na antioxidanty a zajišťuje velké množství chemických a metabolických procesů, díky nimž vlastně žijeme.   

Jak poznáme že ho máme nedostatek?

Nejpřesnější je nechat vyšetřit si krev laboratorně. Pokud vám lékař vyslovil diagnózu anémie, tak není co řešit a musíte užívat předepsané železo. Nicméně organismus může trpět nedostatkem železa a dávat nám to najevo ještě dříve než k anémii dojde. Pokud nám či dětem chybí železo, pozorujeme podráždění, snížení pozornosti i koncentrace, bolesti hlavy, únavu, slabost, motání hlavy, zadýchávání se, ztrátu svalové síly,  pocit chladu. Také se projevuje poruchou imunity, špatným trávením, tvorbou oparů, záděr, vypadáváním a lámáním vlasů a nehtů. Ohroženou skupinou, jak jsem již zmiňovala jsou děti, ženy, lidé s medikací a výkonností sportovci. Velmi ohroženou skupinou jsou také lidé, kteří se sami bez lékařského dohledu často pouští do drastických diet a rychlých změn životního stylu! Doplnění železa je také třeba při ztrátách krve, silné menstruaci, žaludečních vředech, a i při užívání některých léku. Studie z roku 2014, zveřejněná v Annals of Medical & Health Sciences Research, zjistila, že nedostatek železa je stále častěji spojován s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). U dětí se zaznamenávala hladina železa, feritinu, vitamínu D, hořčíku, vápníku a fosforu v krvi a zjistilo se, že děti s ADHD měly nižší hladiny železa a feritinu. Feritin uchovává železo uvnitř buněk pro pozdější použití. 

Denní úbytky

Dospělé lidské tělo obsahuje v průměru 3 – 5 gramů železa. Denně potřebujeme doplnit 15 mg. Denně ztratíme 0,03 – 0,08 mg při močení a ženy při menstruaci dokonce 40 – 80 mg. Další ztráty souvisejí se silnou medikací, po úrazech, operacích a při dalších lékařských zákrocích.

Vnitřnosti, klíčky luštěniny a dýňová semínka

Železo je nejvíce obsaženo ve vepřových a hovězích játrech, což pro mnohé osoby a vegetariány není moc potěšující zpráva. Železo ale můžeme ve vyšší míře vstřebat z obilných a pšeničných klíčků, dýňových a sezamových semínek a čočky. Dále jej konzumujeme z vajec, z masa, ze špenátu, všech zelených potravin, včetně populárního zeleného ječmene,  také z přírodní rýže a ovesných vloček. Stopové množství železa najdeme v mléku a ovoci. Pokud bychom to brali obšírněji, zjistíme, že železo najdeme ve všem živém kolem nás na Zemi. I tento fakt by nás měl přesvědčit o tom, že je pro nás železo opravdu nezbytné. 

Má to ale háček

Vstřebávání železa je zásadně ovlivněno tím,v jaké míře ho právě v těle máme a jaké potraviny konzumujeme. Příroda je chytrá, můžeme se totiž železem i předávkovat. To však platí spíše u preparátů. Potraviny, které velkou měrou negativně ovlivňují vstřebávání železa jsou čaj a káva. Takže pokud si dáváme pět káv denně, jsme jasní kandidáti na doplnění železa a také na infarkt 🙂 Také sója a některé léky zhoršují vstřebávání. Naopak potraviny s vysokým obsahem C, nám pomohou železo z potravin vstřebávat. Dalšími vhodnými potravinami jsou pomerančový džus, zelená a červená zelenina, maso, drůbež a ryby. 

Pokud je železa opravdu v těle málo, je dobré po krevních testech a poradě s lékařem, zařadit na určitou dobu suplement, který nám doplní potřebou hladinu železa v těle. Není to ale dlouhodobé řešení. Určitě bychom se pak měli zamyslet nad tím, aby náš jídelníček byl vyvážený a měl správné poměry všech potřebných látek, nejen železa.

Pokud takový jídelníček hledáte pro sebe či své blízké, ozvěte se, ráda vám s jeho sestavením budu nápomocná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *