
Odhalte švestkové tajemství
Švestky obsahují obrovské množství cenných minerálních látek, jejichž kombinace dělá ze švestek superpotravinu. Švestku vyšlechtili před 2000 let v antickém Damašku, odkud se pak tato peckovina dostala do Říma a z něj do střední Evropy.
Nadupaná vitamíny a minerálními látkami
Dužnina švestky je velmi cenná pro obsah životodárných látek. Skládá se z vlákniny, polysacharidů, antioxidantů, pektinů, stopových prvků, organických kyselin, tříslovin, vitamínů a minerálních látek. Ve švestkách najdeme ve velkém poměru vitamín E, který nám upraví hladinu cholesterolu v krvi a udržuje v mladistvém stavu naši pokožku, vlasy a nehty. Biotin (vitamín H) má ve švestkách také vyšší míru zastoupení. Napomáhá při léčbě kožních problémů a je velmi podstatný pro růst a pevnost vlasů. Když zařadíme švestky do svého jídelníčku, získáme pro své tělo ještě benefity ve vitamíny řady B, B12, vitamín C a provitamín A. Také v nich najdeme draslík, fosfor, vápník a síru.
Na hubnutí i na nervy
Švestka obsahuje hodně vody a vlákniny, proto je velmi vhodné ovoce při hubnutí a detoxikačních kúrách. Její složení totiž napomáhá přeměňovat sacharidy a srovnává činnost střev a celého trávicího ústrojí. Plody švestky jsou take účinným antidepresivem. Při pravidelné konzumaci totiž začnou zvyšovat odolnost proti stresům, zlepší činnost mozku a rozpumpují v těle tolik potřebnou energii.
Přírodní projímadla
Jak je velmi důležité pravidelné vyprazdňovánípři hubnutí a hlavně pro zdraví, jsem již psala. A když to nejde snadno a pravidelně, tak je to závažný problém. Švestky však dokážou tento problém výrazně ovlivnit. Dle výsledků jedné americké studie je 50g švestek denně účinějších v boji proti zácpě než 11g psyllia. Usměrnění střev tak, aby fungovaly tím správným směrem, je připisované unikátní kombinaci vlákniny (na 100g sušených švestek 6g), sorbitolu (15g) a polyfenolu (185mg). Při zácpě je ideální sušené švestky namočit do vody, nechat přes noc nasát vodu, ráno vypít zbylou vodu a sníst změklé švestky. Potřebný účinek by se měl do 2 hodin dostavit. Při chronických potížích funguje i švestkový kompot nebo povidla, ale tady pozor na přidaný cukr. Já pacientům doporučuji 5 – 7 kusů švestek, buď čerstvých nebo sušených (možno i ráno namočených do vody).
Měď a zinek
Švestky obsahují i významné stopové množství mědi a zinku. Málokoho v dnešní době napadne, že nedostatek mědi v těle má za následek únavu, poruchy nervového systému, vypadávání vlasů, anémii a zhoršení metabolitu cukru v těle. Měď i zinek jsou totiž velmi potřebné látky pro správný chod lidského organismu. Zinek je zásadní pro růst a dělení buněk, správnou funkci zraku, kůže a vlasů.
A to ještě není vše
Složení švestek je výtečným pomocníkem při trápení s revmatismem, dnou a problémy s ledvinami. Dokáže totiž rozpouštět kyselinu močovou, která stojí za těmito onemocněními. Dále pomáhá chránit krevní oběh, srdce a cévy. Švestky se také doporučují jako ovoce, které nás chrání před vznikem rakoviny, srdečního infarktu a mrtvice.
Slivovice, koláč i maska
Slivovice v malém množství funguje jako lék, to nebudu popírat. Roztáhne cévy, vypálí “bacily” a prohřeje organismus zvláště v zimě. Švestky jsou ale skvělé i v koláči, ve sladkých jídlech, při obložených mísách a geniální chutí, a to mi určitě dáte za pravdu, jsou švestková povidla. Když o tom teď píšu mám v ústech chuť babiččina švestkového koláče s tvarohem, který se mi nikdy nepodařil, tak jako jí:)
Blahodárné složení švestek se také hojně užívá v kosmetickém průmyslu a pecky poslouží jako antikoliková náplň do polštářků pro miminka. Poslední radu mnozí znají, ale stojí za to zmínit. Nepijte na švestky vodu, tedy pokud se nechcete nechat dobrovolně prohnat. 🙂
Jestli přemýšlíte nad změnou svého životního stylu, ozvěte se, nikdy není pozdě pomoci svému tělu.

Užívejte si sílu vavřínu

Léčivá síla libečku
You May Also Like

Jíst či nejíst maso?
Červen 29, 2019
Cibule je nejléčivější a nejvíce opomíjená zelenina
Červen 27, 2019