Dopřejte si kávu na zdraví
První kavárna se v Praze otevřela v roce 1714 a nacházela se pod Mosteckou věží. Přes 300 let tedy holdujeme v naší zemi popíjení kávy, které však historici datují od 15. století v oblasti Arabského poloostrova. Od té doby se vypilo nespočet šálků tohoto nápoje. Příprava kávy má velké množství podob, stejně jako pražení i krajiny původu. A každý z nás nedá dopustit na svou oblíbenou značku i přípravu. Káva našemu zdraví umí prospět, ale také uškodit. Záleží na vypitém množství, způsobu přípravy, případné kombinaci s mlékem a hlavně na tom, kolik ostatních tekutin přes den vypijeme.
Zázrak jménem kofein
Kávě bychom nejspíše až tak nehodovali, kdyby v ní nebyl obsažen kofein, který nás dokáže nabudit, ale i zabít. Zní to hrůzostrašně, ale pokud bychom vypili 100 káv, tak bychom s největší pravděpodobností zemřeli. 100 šálků kávy se rovná 10 gramům kofeinu. Denně bychom neměli přijmout vice než 3 až 4 šálky, což odpovídá 400 miligramům kofeinu. Je velmi nereálné, že by někdo z nás vypil tolik kávy, ale nezapomínejme na to, že si na kofeinu můžeme vytvořit závislost. Tento stimulant je totiž ještě obsažen v různých energetických nápojích, kolových nápojích v čaji, kakaových bobech, atd. Tedy pozor na to!
Blahodárné účinky
Káva nám v rozumném množství může velmi prospívat. Vědecké studie dokázali, že funguje jako skvělý antioxidant, který snižuje vznik Alzheimerovy choroby a chorob způsobujících demenci. Také nám dopomůže ke zdravějším játrům, zlepší peristaltiku střev a snižuje rizika oběhových a trávicích obtíží. Samozřejmě musím zmínit účinky na koncentraci a zvýšení výkonnosti, které jsou tím hlavním důvodem, proč kávu pijeme. 🙂
Má to ale háček
Na pití kávy je většina z nás závislých, to nemusíme rozvádět. Abstinenční příznaky se dostaví velmi rychle, pokud vynecháte kávu v množství a čase, ve kterém jste ji zvyklí běžně konzumovat. Ty se na nás podepíší především nesoustředěností, poruchami spánku a dokonce bolestí hlavy. Stejně nás může postihnout i předávkování, které doprovází pálení žáhy, dehydratace, zvýšený krevní tlak a průjem. Do pitného režimu bychom proto kávu neměli v žádném případě započítávat a měli bychom se řídit pravidlem jedna káva sklenice vody navíc.
Turecká káva a káva s mlékem
Tyto druhy přípravy kávy náš organismus opravdu zatěžují. Problém přípravy turecké kávy je totiž v tom, že se do kávy uvolňují rezidua z pražení a další kofein. To z ní činí nezdravý nápoj a citlivým osobám může uškodit zejména v trávicím ústrojí. Stejně některým osobám škodí kombinace mléka a cukru, kdy mléčný tuk působí na dvanácterník, který se stáhne a začne blokovat funkci slinivky. Odtud se pak obtíže šíří a objeví se problém se žlučníkem.
Alternativa?
Rozhodně vás nebudu nutit, abyste se vzdali svého oblíbeného nápoje, pokud k tomu nemáte pádné zdravotní důvody. Zamyslet byste se ale určitě měli nad konzumovaným množstvím a nad tím, zda-li by nestálo za to jeden či dva šálky kávy zaměnit za nápoj jiný. Těhotné a kojící maminky se často rozhodnout pro nápoj Caro, který je veganským nápojem z kořene čekanky, ječmene a žita. Zelený čaj má jemnou chuť a dokáže také skvěle povzbudit. Navíc je více ohleduplný k cévám, srdci a navozuje snáze psychickou pohodu.
Káva může být zařazena i ve zdravém jídelníčku. V případě, pokud chcete hubnout, by se ale neměla překračovat dávka 2 šálků denně. Při nastavování zdravých stravovacích návyků mnoho klientů odhalí, že jsou na kofeinu zcela závislí. Ale i to jde zvládnout, stačí se ozvat.