cukr a obezita

Zabiják jménem FRUKTOZA!

Fruktóza – cukr, který je obsažen v ovoci, zelenině i medu může být jed! Nevěříte? Věřte nebo ne, je to tak! Pokusím se  Vám v následujících pár odstavcích ukázat,jak je to možné.

Fruktoza je spolu s glukózou součást sacharozy – řepného, třtinového cukru, tedy toho, co my laicky označujeme jako cukr.

V 70.letech začala výrazně stoupat spotřeba cukru tj. sacharózy. Vědci si tehdy mysleli, že oba jednoduché cukry, ze kterých se skládá – glukoza i fruktoza – se v těle chovají stejně….ale věda nakonec pokročila a zjistila, že všechno je jinak….

Po rozštěpení sacharozy se glukóza velmi rychle vstřebává a dostává do krve a v nezměněné podobě putuje přímo tam kde je použita jako energie – ve svalech, v mozku, a ve všech tkáních, zatímco fruktóza začne zlobit již ve střevě. Vstřebává se pomalu, protože potřebuje složitejší transportní mechanizmy, následně pak putuje do jater a její další metabolizmus není závislý na inzulínu (proto byla považována za vhodnou pro diebetiky). Naše střeva nejsou připravené na tak obrovské množství fruktózy, jaké si současný člověk dopřává, protože po tisíciletí se fruktoza vyskytovala pouze v ovoci, zelenině a medu. Naopak teď jsme nuceni čelit FRUKTOZOVÝM ÚTOKUM mnohem častěji…

Co můžeme od fruktózy očekávat?

Fruktoza:

  • prokazatelně  žvyšuje syntézu triglyceridů, které jsou hlavní součástí živočišných tuků. Triglyceridy se ve formě liporoteinu dostávaju do krve a spolu s cholesterolem zachytávají ve stěně cév a jejich vysoká hladina je rizikovým faktorem pro rozvoj aterosklerózy a hyperzenze. Nemluvě o infarktu a mrtvici….
  • vede ke zvýšené tvorbě a vychytávání triglyceridů v játrech. Poškozuje jaterní buňky a jelikož játra jsou  naší metabolickou továrnou a spalovnou toxického odpadu, tak nám jejich poškození způsobuje nemalé potíže
  • zvyšuje inzulinovou rezistenci a tudíž přispívá k rozvoji cukrovky II.typy – takže co se původně považovalo za spásu cukrovkářů se nyní ukazuje jako nůž do zad
  • prokazatelně zvyšuje ukládání viscerálního tuku – toho co máme pod břišní stěnou.
  • Pouze 5% glukózy se mění na tuk zatímco fruktozy až 40%! 

Tělo se dokáže v pohodě vypořádat s denní příjem volné fruktózy kolem 16 g – 50g / den  dle různých zdrojů.

V čem je Fruktoza ještě zákeřná?

Po fruktoze stále cítíme hlad!  Hormony sytosti (inzulin a leptin) se neuvolní, my nedosáhneme uspokojivého pocitu nasycení  a  naopak hladina hormonu hladu (ghrelinu) roste. Díky těmto mechanizmům na úrovni mozku fruktóza chuť k jídlu spíše podporuje, než nasycuje a vlastně nás nutí jíst víc a víc…vzpomeňte si co cítíte když si dáte colu!

Takže díky fruktoze se přejídáme a přejídáme a nemáme dost…..

Byli byste ochotmi snist toto?

Věřím tomu že ne…

…., ale tady už si tak jista nejsem ani sama sebou:)

1l coca coly =  27 kostek cukru (obsahuje 53g fruktozy)

Skytý útočník nespí a tváří se nenápně jako hodný protože „ovocný“ (fruktozový = ovocný)

Takže pozor ne jenom na potraviny,  které se ani netváří že by neměli v sobě cukr a i na ty které jsou více „in“  a kde je napsáno,  že neobsahují cukr, ale fruktozovy  nebo glukozo-fruktozovy sirup!

Vysoko-fruktózový kukuřičný sirup (HFCS – High-Fructose Corn Sirup) se vyrábí enzymatickým štěpením kukuřičného škrobu s následnou izomerizací glukózy na fruktózu (viz článek Tajemství epidemie obezity odhaleno).

Můžu vám prozradit, že fruktozový nebo glukozo-fruktozový sirup najdeme  nejen ve slazených limonádách, džuesch a sladkostech, ale hodně často je přidávám do  jogurtů, dětských přesnídávek a dokonce i do slaných krekrů…..a taky si někteří výrobci na nás vymysleli další lest a říkají jí modifikovaný kukuřičný škrob! .

Pokud jste pozorně četli tak těď vás musí napadnout ,že to nemůže být pravda, „vždyť přeco ovoce obsahuje fruktozu a je rozhodně zdravé, protože to jedli i naši předci a ti nebyli obezní!“

A máte pravdu –  ovoce, zelenina a med jsou správné zdroje fruktozy – tam je totiž fruktoza zabalená ve správném obalu! V ovoci je totiž fruktoza zabalená ve vláknině, která urychluje průchod potravy střevem a tak se fruktoza nestihne vstřebat a vláknina také vyvolává pocit nasycenosti…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *