jídlo chutně a zdravě,  zdravé potraviny

Slunečnicová semínka- přírodní antidepresivum

V semenech rostlin se ukrývá neuvěřitelně mnoho síly. Musí tam být totiž schováno vše podstatné pro správný vývoj a růst té či oné rostliny. Je tedy logické, že pokud budeme semena pravidelně užívat, získáme pro své tělo ty nejcennější živiny. Slunečnice je jedna z nejstarších pěstovaných rostlin na území Ameriky a to přes pět tisíc let. Tento fakt by měl přesvědčit i největšího „odpůrce“ konzumace semen slunečnice. 🙂

Na pocuchané nervy

Dnešní doba má svá pozitiva v podobě pohodlnějšího života díky technologiím, ale přesto narůstá počet osob s psychickými problémy. Stres, deprese, různé obavy zužují muže i ženy a s takovými pocity se opravdu těžko žije. Přesně s těmito problémy může pomoci slunečnicové semínko. A to nejen že je dokáže odbourat, ale hlavně jim dokáže zabraňovat. Slunečnicová semínka totiž obsahují poměrně vysoký obsah hořčíku a to napomáhá ke správné funkci naší nervové soustavy. Další látkou je tryptofan, který se řadí mezi aminokyseliny, a způsobuje to, že se v těle produkuje serotonin. Serotonin je radost. Při jeho uvolnění se cítíme lépe, zlepší se nám nálada, odbourá se napětí a navodí celková spokojenost. Na tomto principu se vyrábějí některá syntetická antidepresiva. Ale na semínkách je nejlepší to, že se jimi nepředávkujeme a ještě získáme pro tělo další výživné látky!  

Vitamínový koktejl

 Slunečnicová semínka obsahují řadu cenných vitamínů. Vitamín E nás chrání před působením volných radikálů v těle a zabraňuje předčasnému stárnutí, tvorbě rakovinových buněk a cukrovce. Také nás účinně chrání před zvyšováním špatného cholesterolu, který poté vede k infarktu, mozkovým příhodám a ucpávání cév. Pokud se těmto problémům chcete vyhnout je ideální konzumovat denně 50 gramů semen a tím pokryjete takřka celou potřebnou denní dávku vitamínu E.

V semínkách také najdeme vitamín B6, který se v běžné stravě lidí takřka nevyskytuje. Je také zodpovědný za procesy, které ovlivňují vznik deprese. Některé studie dokonce uvedly, že tento vitamín by měly hlavně konzumovat ženy užívající hormonální antikoncepci a to až v denní dávce 10 mg!

Řada minerálních látek

 Dalšími látkami, které zásadně ovlivňují chod naší nervové soustavy a přispívá ke zdraví nervů, jsou mangan a hořčík. V semenech slunečnice jsou tyto látky zastoupeny v hojném množství. Mangan nám zajišťuje výrobu enzymů, které dokáží z živin dostat co nejvíce potřebných látek. Pokud bychom ho měli nedostatek, tělo by nedokázalo živiny zpracovávat. Jeho nedostatek způsobuje zhoršení funkce štítné žlázy a také je mangan třeba pro stavbu a růst kostí.

Hořčík a jeho nedostatek se projevuje migrénami, únavou, podrážděností a dokonce i k vysokému tlaku a svalovým křečím. Hořčík je ještě zodpovědný za stav naší kůže, vlasů i nehtů a chrání nás před mnoha onemocněními včetně řídnutí kostí a bujení rakovinových buněk. Pokud bychom konzumovali 50 gramů semínek, tak pokryjeme cca třetinu potřebné denní dávky hořčíku a o něco více manganu.

Třetí velmi cenný prvek, který je ve slunečnicovém semínku zastoupen je selen. Skvělá zpráva je, že velice dobře ze semínek do lidského těla vstřebává. Selen představuje velice účinnou formu obrany proti vzniku rakovinových buněk, dokonce zabraňuje jejich šíření a vyvolává jejich odumírání. Selen totiž umí opravovat chybné procesy lidské DNA. Z tohoto hlediska je to opravdu významný prvek pro lidské zdraví. Z 50 gramů slunečnicových semínek dokáže lidské tělo vstřebat zhruba jednu třetinu potřebné denní dávky.

Sečteno a podtrženo

Konzumace slunečnicových semínek je pro lidské tělo opravdu nesmírně prospěšná. Určitě by jej měli mít v jídelníčku zařazeny všechny věkové kategorie. Nejsnáze využijete jejich výživové látky, když je necháte nasát vodu či naklíčit, protože se v nich nastartují enzymy potřebné pro růst rostliny. Avšak i loupané mají svůj smysl na našem stole. Ať už jako součást salátů, či jen tak samotné na zobání, při pečení či do jogurtů. Někdo je lehce opraží a uzobává večer jako pamlsek. Nic lepšího v tu chvíli pro sebe udělat nemůže. 🙂

Pokud se vám zdá, že váš stravovací styl potřebuje změnu, ozvěte se, ráda pomohu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *