Obezita u dětí – časovaná bomba?
Ordinace dětských lékařů hlásí navýšení počtu dětí a mladistvých, kteří mají nadváhu ba dokonce obezitu. Tento fakt by nás neměl nechávat chladnými. Většina z nich bude v dospívání a dospělosti řešit mnoho psychických a fyzických obtíží. Starého psa novým kouskům nenaučíš a v těchto případech to platí dvojnásob.
Viník? Rodiče.
U většiny případů to tak je a nemá smysl tento fakt vyvracet. Děti jsou naše zrcadlo a přejímají veškeré naše stravovací návyky, naše chování, vyjadřování i přístup k životu. Pokud se členové rodiny stravují skrčení před televizí nezdravými jídly, nemůžeme se divit takové alarmující skutečnosti. Určitě víte, o čem mluvím. A přitom není tak těžké žít zdravě a bez nemocí.
Nechť strava je tvým lékem
Epigenetika dokládá, že našim dětem dáváme do vínku stravovací návyky už v době před otěhotněním. Jestliže jsou rodiče obézní či mají nesprávnou výživu, se promítá do genů budoucích potomků. Dobrá zpráva ale je, že se tyto predispozice dají ovlivnit. Stačí jen chtít a změnit přístup k jídlu a pohybu.
Strava v těhotenství
Bodem neméně důležitým je strava maminky v těhotenství a také pravidelný pobyb. Plod potřebuje pro svůj růst vyvážený příjem vitamínů, minerálů a všech dalších složek potravy. Rozhodně by se maminka neměla řídit heslem jíst za dva, ale jíst dvojnásobně zdravěji. Zelenina, ořechy, kvalitní tuky, mléčné výrobky, ovoce, maso a celozrnné obiloviny jen a jen prospějí jak nastávající mamince, tak děťátku, které už před narozením dostává základy zdravého stravování.
Doba kojení
Po porodu se mnoho maminek zabývá tím, že by měly co nejrychleji shodit poporodní kila dietou. To je naprostý nesmysl, navíc ohrožující zdraví miminka. Při hubnutí se totiž lidské tělo detoxikuje a toxiny by mohly v mateřském mléce miminko opravdu ohrozit. Maminka by měla ideálně jíst silné vývary, aby se zotavila, ovoce a zeleninu, co nenadýmá ji ani miminko, a dopřát si kvalitní maso a mléčné výrobky. V klidu si může dopřát i kvalitní sladkosti jako je hořká čokoláda, hroznový cukr či domácí koláč. Kojením a běháním kolem miminka spálí kila, ani nebude vědět jak.
První strava, příkrmy
Rodiče mají na příkrmy a první stravu rozdílné názory, já však zastávám názor, že by se dětem měla připravovat domácí jídla z kvalitních surovin a co nejvíce omezit kupované příkrmy či ochucená jídla s nadbytkem soli a cukru. Jakmile vaše ratolest totiž zkusí chuť přidaného cukru v kupované přesnídávce, budete ji těžko přesvědčovat, aby si pak dala doma připravenou dušenou mrkev.
Cukr? Sladký heroin.
Ne, nedělám si legraci. Cukr vyvolává v těle stejné reakce jako nejtvrdší droga. Nedivte se potom, že děti vyžadují k pití kolové nápoje, džusíky, sladké limonády či doslova šílí po čokoládách, sušenkách či Nutelle. Mozek, ať dětský či dospělý, totiž po konzumaci cukru zažívá doslova slast. I zde platí, že čím více slasti zažije, tím více ji vyžaduje a neblahé následky nadměrné konzumace rafinovaného cukru se dostaví. Dříve nebo později. Dle posledních výzkumů totiž dospělému člověku stačí 25 – 36 gramů cukru denně a dětem dokonce 12 – 15 gramů za den. Všechno, co je nad tuto hranici, už spouští v těle chorobné procesy.
Pravidla platná pro všechny
1. Rodiče i děti mají mít vyvážený jídelníček složený z jednoduchých a pokud možno kvalitních surovin
2. Rodina má jíst společně u stolu. Je to další z důležitých stravovacích návyků.
3. Jídla mají reflektovat výdej energie i u dětí a dodávat jim veškeré potřebné živiny.
4. Chůze a běh je nejpřirozenější pohyb pro děti i dospělé. Pěstujme je.
5. Vhodný sport nebo pohybová aktivita má být pravidelnou součástí života každého z nás. Jak dětí, tak dospělých.
6. Výlety, pobyt na čerstvém vzduchu a čas, který rodina tráví společně v přírodě, nenahradí TV, počítač ani smartphone.
Zkuste se zamyslet a řídit se těmito pravidly. Uvidíte, že se bude dařit lépe nejen vám, ale celé rodině. A pokud si nevíte rady či máte zdravotní komplikace u sebe či svého dítěte, ozvěte se, ráda vám pomohu.