Mrkev je neobyčejně přínosná zelenina!
Zeleniny bychom měli sníst denně pro dobré trávení i pocit co možná nejvíce. Mrkev je v naší zemi oblíbená a velmi rozšířená zelenina a to již od 12. Století. Dostala se k nám z oblasti jižní Asie. Sice ji již dnes známe jako vyšlechtěnou odrůdu, ale i přesto nám dodává cenou mnoho cenných látek nejen pro hubnutí včetně vlákniny.
Mrkev známe hlavně jako zdroj beta-karotenu ze kterého si naše tělo dokáže vyrobit Vitamin A. Navíc neztrácí na zdraví-prospěšnosti ani vařená, dušená či restovaná. Při tepelné úpravě se beta-karoten přemění na formy, že kterých se tělo daleko rychleji dostane k Vitamínu A. Dobré je ji připravovat na menším množství tuku, aby se vitaminy lepe rozpustily a vstřebaly.
Mrkev obsahuje i látku zvanou falkarinol – což je přírodní pesticid nachází se také v ženšenu. Mrkev je díky němu odolná proti plísním a také se ve výzkumu ukazuje že muže mít protinádorové účinky.
Důkazem, že si zaslouží naši pozornost a stálé místo v našem jídelníčku je i to, že Mrkev má dokonce svůj svátek – Dny mrkve se slaví 4. Dubna! J
Mrkev prospívá trávení, protože pomáhá při zácpě, ale i průjmu, zvyšuje mužskou plodnost, pomáhá těhotným ženám, urychluje dokonce hojení ran. Napomáhá i tomu, abychom měli krásnou pleť, kvalitní vlasy a nehty.
Co můžeme z mrkve získat?
Beta – karoten = Provitamin A
Patří mezi významné antioxidanty, pomáhá proti stresu, regeneruje pleť, je důležitý pro funkci zraku a zlepšuje šeroslepost. Svým silným antioxidačním účinkem má vliv na imunitu a je prospěšná proti nádorovým onemocněním.
Vitamíny B
Podporuje dobrý spánek, bojuje proti únavě, ekzémům, akné a aftům. Posiluje celkově naši imunitu a je doplňujícím vitamínem při léčbě velkého množství chorob.
Vitamin C
Dlouhodobé studie ukázali, že lidé pravidelně konzumující vitamin C se dožijí vyššího věku, navíc nás chrání před pohmožděninami, modřinami, pomáhá hojení a udržuje kvalitní stav vaziva.
Vitamin D
Ochraňuje náš kardiovaskulární systém, příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi, snižuje riziko zhoubných nádorů a chrání nás před autoimunitními onemocněními.
Vitamin E
Řadí se mezi významné antioxidanty, zpomaluje stárnutí, likviduje toxiny z kouření a pomáhá organismu využít další látky jako selen a vitamin K.
Vitamin K
Upravuje činnost jater a srážení krve. Navíc upravuje hladinu špatného cholesterol, podporuje funkce ledvin a srdce. Také je prevencí vzniku rakoviny.
Dále v mrkvi najdeme:
- Lecitin
- Sodík (Na)
- Vápník (Ca)
- Hořčík (Mg)
- Jód (J)
- Draslík (K)
- Fosfor (P)
- Železo (Fe)
- Měď (Cu)
- Zinek (Zn)
- Mangan (Mn)
- Selen (Se)
Mrkev je významným zdrojem vlákniny a to jak v syrovém tak v tepelně upraveném stavu.
- Vláknina – podílí se na udržení stálých hladin glukozy a ovlivňuje insulinovou rezistenci
Antioxidanty:
Kromě výše zmíněných antioxidantů v podobě vitaminu, selenu a betakarotenu v mrkvi najdeme Lutein a celou řadu Fenolů jako např. kyseliny hydroxiskořicové, podobné jako najdeme v hroznovém vínu.
Všechny antioxidanty potřebujeme, aby naše tělo zvládalo boj s volnými radikály všude kolem nás.
To je co? Tolik prospěšných látek v oranžové zelenině. Zkuste ji opravdu zařadit do svého jídelníčku pravidelně a uvidíme, že neprohloupíte. Mrkev má další nesporný klad a to její cena, pokud však máte zahrádku, tak si vypěstujete a máte další bonus v její čerstvosti.
Pokud ji budete skladovat, mějte na paměti, že to jak ji naše babičky skladovaly v bednách s pískem v temnu, mělo to své opodstatnění. Tak nám totiž vydrží nejdéle čerstvá.