Insulínová rezistence
Články, které se věnovali hormonům a jejich důležité funkci v našem těle, doplníme o další hormon, který ovlivňuje naši tělesnou hmotnost a hospodaření s energii po přijmu potravy NEJVÍC. Jmenuje se INZULÍN.
Inzulín je hormon, který vytváří slinivka.
Účinek inzulínu je široký. Obecně je inzulín hormonem anabolickým (= vytváří složky živé hmoty), který je uvolňován v době, kdy organizmus přijímá potravu, buduje a opravuje své tkáně. Základním účinkem inzulínu je umožnění vstupu glukózy do buněk. Pro buňku glukoza znamená energie. Insulín otevírá tak energetické kanály aby se buňka dostala k energii. Dalším důležitým účinkem inzulínu je zabránění štěpení tuků. Po jídle má organizmus dostatek energie přijaté potravou a tedy je účelné šetřit energii uloženou v zásobách v podobě tuků. Další význam má inzulín v metabolizmu bílkovin (=základní stavební kameny živých tkání) kdy pomáhá vstupu aminokyselin do buněk a tím startuje tvorbu bílkovin v buňce.
Inzulínová rezistence
Je porucha v účinku inzulínu a definuje se jako stav, kdy buňky přestanou na inzulín adekvátně reagovat, začne stoupat hladina cukru v krvi. Inzulínová resistence pak muže vyvolat řadu dalších onemocnění – takzvaný metabolický syndrom, cukrovku 2.typu, vysoký krevní tlak, centrální obezitu, vysoký cholesterol, a je spojována i nádory tlustého střeva, plic, prostaty a dělohy.
Co je příčinou inzulínové resistence? Přejídaní!!!! Zatím nebyl rozeznán gen, který by způsoboval inzulínovou resitenci, takže se nedá říct, že je to dědičné. Nicméně v průběhu evoluce jsme potomci těch co neumřeli v období hladomoru a dokázali jsme se přizpůsobit střídání období hladomoru a relativního dostatku potravy. A tudíž máme genetické vybavení, které podporovalo ukládání energie do zásob (zásobárna energie je tuk a glykogen) a její nízký výdej (tzv. úsporný genotyp). To se nám ale nyní stává osudným při současném způsobu života, který je poznamenán dostatkem až nadbytkem potravy, stresem, malou fyzickou aktivitou. Právě přejídání a obezita, nevhodné složení stravy, malá fyzická aktivita, stres, kouření a některá léky vyvolávají insulinovou resistenci, kterou můžeme najít až u 30% populace v České republice
Nejvíce se všemi následky
insulinové rezistence potýkají diabetici 2.typu, ale mnozí z nás svými
nesprávnými stravovacími návyky si můžou inzulínovou rezistenci přivodit sami.
Největší nebezpečím při inzulínové rezistenci jsou vysoké hladiny inzulínu,
které bombardují lidský organismus se všemi negativy včetně toho že, hormon
inzulín je tukotvorný. Přijatou energii, kterou nespotřebujeme ve svalech (při pohybu)
tedy automaticky začne inzulín ukládat ponejvíce do viscerálního břišního tuku.
A čím větší zásobu tohoto tuku máme, tím více se nám do těla vylučuje hormon
leptin, tloustneme, máme větší hlad dostáváme se do začarovaného kruhu. Opravdu
nemá cenu brát své stravování na lehkou váhu a zamyslet se nad sebou.
Inzulín se vylučuje do krevního řečiště na základě našich stravovacích návyků. Čím větší dávku jídla sníme, čím více sacharidů a cukrů, o to více se do těla vyloučí vyšší hodnota hormonu inzulínu. A pokud své tělo permanentně zatěžujeme vysokými dávkami inzulínu, tak se vytvoří tzv. inzulínová rezistence. V tu chvíli se spouští další nebezpečné procesy, které vyústí v obezitu, ve velkém množství viscerálního tuku (faldy na břiše), ucpávají se cévy cholestorolem, dochází ke kornatění cév, začne nás postihovat demence, dochází k poškození ledvin, zraku a ukládání tuku do jater. Nastane tzv. multiorgánovému selhání. A nastupuje léčba medikamenty. Stojí to lidem za to?
Dlouho nebylo jisté, zda-li cukrovka nebo cukrovka druhého typu je příčinou obezity či obezita příčinou cukrovky. Výzkumy však již mají jasno. Lidé se dokáží vyjíst k cukrovce sami. Nesprávná skladba potravy, množství potravy a alkoholu způsobuje toto závažné onemocnění. Můžeme k tomu mít nějaké genetické predispozice, ale správným stravováním si můžeme zajistit tolik potřebnou rovnováhu. Pokud se budeme cpát těstovinami, pizzami a hamburgery, tak si kopeme svůj vlastní hrob.
Jak ovlivnit inzulínovou rezistenci?
Konzumací nízkosacharidové stravy v menších a častějších porcích potravy a POHYBEM. Pravidelným pohybem. Trvajícím nejméně 30 minut v kuse. Pokud totiž zapojíme své svalové buňky, tak inzulín bude putovat do svalů a spotřebuje se. Tělo ho už nebude tolik ukládat do břišního tuku. Rozhodně bychom se měli vyhnout cukrům, popíjení alkoholu, přestat kouřit a vyhýbat se stresu. Kvašená zelenina velmi přispívá k nastolení správné rovnováhy v těle. Zařaďte ji tedy pravidelně do svého jídelníčku.
Prevence inzulínové rezistence je základem pro zdravější a šťastnější život, určitě bychom se měli nad svými stravovacími způsoby a pohybovou aktivitou zamyslet.