čím, jak a kdy si okořenit život,  zdravé potraviny

Kmín je nad zlato

Kmín většina lidí používá při vaření brambor a při pečení masa. Tím jeho využívání v kuchyni končí. A je to velká škoda. To, že nevyužíváme naplno jeho léčivé účinky, je naše chyba. Přitom jen stačí na něj myslet a přidávat ho pravidelně do připravovaných jídel. V případě nečekaných potíží si můžeme rychle ulevit díky kmínovému odvaru. Jen získáme a rozhodně finančně nevykrvácíme 🙂 

Kmín je planá léčivá bylina, která roste na polích, loukách a bylinkových zahrádkách. Lidé jeho léčebné účinky využívali již v době kamenné a ve starém Egyptě, takže rozhodně není žádnou novinkou fakt, jak je pro nás prospěšný. Tento fakt kmín zařazuje mezi nejstarší koření světa. Kmín je opravdu nenahraditelná léčivka a to nejen díky svým léčivým vlastnostem, ale také díky své chuťovému výrazu. Je prostě výjimečný.

Hlavně na trávení

Kmín dokáže velmi rychle pomoci při problémech s trávením, křečím, nadýmání a žlučníkových problémech. Pokud si při těchto obtížích připravíme odvar a vypijeme ho vlažný jako čaj, dokáže nám opravdu rychle pomoci. Právě kvůli těmto léčebným účinkům bychom ho jej měli přidávat do jídel mnohem více, pomůže tím svému tělu mnohem snáze strávit snědená jídla. Kmín má opravdu velký vliv na celý trávicí systém a to od žaludku, přes žlučník, játra až po tlusté střevo.

Detoxikuje a pomáhá hubnout

Léčivé účinky má kmín nejen na trávicí trakt, ale naprosto s přehledem dokáže likvidovat bakterie, viry i plísně, které nás trápí nejen v trávicím ústrojí. Pokud bychom odvar zařadili denně do svého pitného režimu, očistí naše tělo naprosto s přehledem a nehrozí nám předávkování. Navíc ještě aktivuje lymfatický systém a vylučování. Tyto vlastnosti pak logicky pomáhají i hubnutí. Pokud si přidáme do bílého jogurtu ¼ lžičky kmínu, budeme hubnout rychleji než bez něj. Tento fakt byl testován na skupině žen, které podstoupili redukční dietu. Ideální kombinace pro hubnutí je také kmín se zelím.

V čem dalším nám může kmín pomoci?

Pokud máme nasazeny antibiotika či jiné silné léky, které většinou likvidují přirozenou mikroflóru ve střevech, kmín nám pomůže zachovávat a obnovovat přirozené prostředí. Také pomáhá proti plynatosti a nadýmání. Je účinný bojovník proti nachlazení, chřipce, dokonce astmatu a kašli. Velkou měrou také přispívá při tvorbě mléka u kojících žen. 

Kmínový olej, čaj i obklady

Kmínový čaj dokáže odbourat mnohdy nepříjemné menstruační bolesti a je jedním z nejlepších prostředků pro likvidaci střevních parazitů a na infekci močových cest. Pomáhá také při posilování imunity a proti horečce. Známým faktem je, že zvyšuje chuť k jídlu u pacientů podstupujících chemoterapii. Obklady z kmínového odvaru navíc dokáží zmírnit bolesti hlavy i migrénu. 

Kmínový olej má vynikající dezinfekční a antiseptické vlastnosti, takže je účinný při léčení jakýchkoliv infekcí v lidském těle. Perorální příjem kmínového oleje napomáhá při odstraňování špatného dechu a nemocí dásní.  

Kouzelné látky kmínu

Kmín obsahuje velké množství antioxidantů, mnoho vitamínů a minerálních látek. Dále v něm najdeme bílkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, olej, silice, třísloviny, flavonoidy, kyselinu listovou, omega 3 a omega 6 kyseliny. Z minerálních látek obsahuje draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, selen, sodík, vápník a železo. Železo a měď potřebujeme pro vytváření červených krvinek. Zinek nám pomáhá při působení několika enzymů, které regulují růst a vývoj, tvorbu spermií a trávení v našem těle. Draslík napomáhá regulaci srdeční frekvence a krevního tlaku. A aby toho nebylo málo, tak z vitamínů v něj najdeme vitamíny A, řady B, C, E a K. Skoro až neuvěřitelné, že? 

Málokteré koření nám může pomoci na tolik obtíží a zároveň posloužit svou nenahraditelnou chutí. Naše prababičky využívali moc kmínu v naprosto jednoduchých a obyčejných jídlech jako je kmínová polévka, omáčka či při většině obtíží ihned stavěly na kmínový odvar. Nestálo by za to se inspirovat a zařadit je pravidelně do svého jídelníčku? Budete z toho jen profitovat:)

Zdravé stravování nám dokáže prodloužit kvalitu života. Pokud tápete, jaká je ta správná cesta pro vás či vaše děti, a to i při různých onemocněním a obtížích, ozvěte se, ráda vám při konzultaci budu nápomocná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *