čím, jak a kdy si okořenit život,  zdravé potraviny

Kouzla bazalky pravé

Královna všech bylin či kouzelná bylinka, to jsou přezdívky, kterými bazalku pravou označovali v minulosti lékaři a léčitelé. Římané ji oslavovali pro její afrodiziakální účinky a Egypťané bazalku vkládali faraónům do hrobek. Ajurvédská medicína ji zařazuje mezi posvátné byliny, která napomáhají v desítkách onemocnění. Z toho bychom se měli poučit.. 🙂

Poladí trávení

Bazalka obsahuje silice, éterické oleje, třísloviny, flavonoidy, bazalkový kafr, tanin, vitamín C a E a další látky. Její složení podporuje chuť k jídlu, uvolňuje křeče střev, pomáhá proti nadýmání a skvěle odvodňuje lidský organismus. Pokud si z ní připravíme léčebný čaj dokáže nám celé trávicí ústrojí perfektně vyčistit a vydezinfikovat.

Na ledviny i plíce

Bazalka také dokáže výrazně pomoci při problémech s močovými cestami. Pití bazalkového čaje či pravidelná konzumace bazalky totiž dezinfikuje močové ústrojí a napomáhá při tolik nepříjemných zánětech močových cest. Bazalka pravá ale také dokáže pomoci při nachlazení, jelikož její složení pomáhá odkašlávání. Měli bychom ji tedy mít na okně jako pomocníka nejen v létě, ale po celý rok.

Terapeut bazalka

Kouzelná moc bazalky se také hojně využívá při aromaterapii. Její vůně totiž působí proti nervozitě, snižuje pocity úzkosti a pomáhá zvyšovat soustředění. Dokonce i snižuje krevní tlak a celkově uvolňuje napjatý organismus. Celkově podporuje imunitu a zvyšuje obranyschopnost organismu.

Usušit či zamrazit

Určitě to znáte z vlastní zkušenosti. Najednou máte velkou úrodu bazalkových listů a nedokážete ji všechnu spotřebovat. Bazalku si proto na pozdější dobu můžete uschovat a to nejlépe zamražením. Pokud ji zamrazíte sice zhnědne či dokonce zčerná, ale zachová si nejvíce ze svých blahodárných účinků. Pokud budeme bazalku sušit, tak rozhodně velmi pomalu ne na přímém slunci. Sušenou drogu pak uschovejte do tmavé neprodyšné sklenice a počítejte s tím, že její aroma bude menší. Díky sušení totiž vyprchají některé vonné látky.

Bazalkový olej

Pokud máte úrodu opravdu hojnou, zkuste si vyrobit domácí bazalkový olej. Stačí nechat uležet minimálně měsíc listy i s květy bazalky v kvalitním olivovém oleji. Určitě na něj pak nedáte dopustit a budete si užívat jeho aromatickou chuť i léčebné účinky. S rajčaty si bazalka rozumí naprosto fantasticky a jejich kombinace má silný léčebný efekt. O pozitivních účincích rajčat se můžete dočíst zde.

Bylinky v kombinaci s čerstvou zeleninou, semínky a kvalitními oleji by měly patřit k základům našich jídelníčků. Pokud se zajímáte o to, jak by měl vypadat rodinný či osobní jídelníček, ozvěte se, ráda vás pozvu na konzultaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *