dieta,  zdravé potraviny

5 tipů zdravých a známých potravin, co musíte prostě jíst!

Určitě je znáte a navíc je i doma běžně máte! Jsou plné vlákniny a antioxidantů a nenabourají Vám rozpočet!

Každý rok nás reklama ošálí a my si koupíme superpotravinu, po níž budeme zdraví až do morku kosti a určitě zhubneme. U ceny kolikrát zatajíme dech a při dalším nákupu se pak raději tomuto produktu vyhneme. A proč nesáhneme po těch, co známe, co se dají koupit všude a nenabourají nám rozpočet?

Citrón

Ovoce, které dodá nejen velké množství vitamínu C, ale i vápník, draslík a zinek. Pokud zkonzumujeme i dužinu, nejen šťávu, tak navíc dodává blahodárnou vlákninu. Když jej pozřeme, spustí se v našem těle úžasný metabolický proces, který ničí bakterie i rakovinotvorné buňky tím, že vytvoří alkalické prostředí (paradoxně i když má kyselou chuť!!!), ve kterém nepřežijí. Působí dezinfekčně nejen pro ústní dutinu, ale pro celé trávicí ústrojí, posiluje imunitní systém a pomáhá při zácpě.

Pokud několikrát denně vypijete vlažnou vodu s citrónovou šťávou, tělu opravdu velmi prospějete.  Svým klientům doporučuji začít každý den vlažnou vodou s citrónem a to včetně dužiny – nastartujete trávení a dodáte tělo vitamin C a vlákninu…. 

Zázvor

Zázvor obsahuje stovky prospěšných minerálních látek jako železo, hořčík, fosfor, draslík a sodík, vitamínů A, E, B1, B2 a C i esenciálních olejů.  Podporuje trávení, mírní příznaky pálení žáhy a nadýmání, pomáhá při rýmě a chřipce, při nevolnosti i migréně. Snižuje cholesterol, stimuluje krevní oběh, a dokonce působí i jako afrodiziakumJ. Ideální večerní pochoutka pro dlouhé zimní večery…

Jeho vliv na naše zdraví jsme rozebírali v celém článku.

Česnek

Jeho antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky z něj činí opravdu silný přírodní lék. Věděli to naše babičky a v současnosti to potvrzují i výzkumné týmy. Česnek zvyšuje hladinu „hodného“ cholesterolu a snižuje ten špatný, příznivě ovlivňuje krevní tlak a navíc obsahuje těkavé oleje, selen a vitamíny A, B, C a E, takže podporuje imunitu. Dokonce dokáže zbavit naše střeva parazitů.

Některé kultury cucají každé ráno 30 minut stroužek česneku, aby si dopřáli všechny jeho pozitivní účinky na maximum. V práci by nás nejspíš za tento zvyk kolegové hnali, avšak při rýmě či nachlazení to přeci jen zkuste a uvidíte že se Vám za půl hodinky udělá lépe.

Olivový olej

Tekuté zdraví, elixír života, přímo přírodní zázrak. Nikdy na něm však nesmažte, ani jej tepelně neupravujte! Ničí se tak všechny jeho pozitivní účinky, protože teplo ničí vazby v mastných kyselinách a mění je na tzv.trans-mastné kyseliny které jsou přímo karcinogenní. Olivový olej lisovaný za studena snižuje riziko mrtvice a infarktu, upravuje hladinu cholesterolu a snižuje ten špatný. Je plný antioxidantů, omega3 mastných kyselin, přispívá k tvorbě nových buněk a prospívá trávení. V medicíně je popisovaný vliv olivového oleje na snížený výskyt kardio-vaskulárních příhod hlavně jako součást meditariánské stravy. Není nad čerstvý salát zalitý olivovým olejem (rozhodně nešetřete na množství) a zakapaný citrónem. Dodáte tělo vlákninu a vitamíny i ty rozpustné v tucích, minerály a omega3 mastné kyseliny. A tato kombinace se zdá být ideální jako prevence proti ucpávání cév a následným infarktem či mrtvicí.  

Lidé, kteří pěstují olivovníky či žijí v jejich blízkosti, si dokonce olivovým olejem připijí i na zdraví. Nejenom ho přidávají do salátů, jako dochucovací tečku do všech pokrmů, zalévají ním ryby po jejich ugrilovaní a namáčí si v něm domácí chléb. S olivovým olejem vstávají i usínají a také déle žijí….

Kysané zelí

Kysané zelí je lidmi již po staletí přezdíváno elixírem zdraví, vitamínovou bombou, přírodním léčivem a superlékem v jednom. Kromě vlákniny obsahuje řadu minerálů a vitamínů jako A, B, C, E, a další, také podporuje trávení, posiluje imunitu, a je významným antioxidantem. Podíl vitamínu C je v kysaném zelí vyšší než v čerstvém, což je důsledek činnosti bakterií mléčného kvašení. V zimě nejhodnotnější a nejpřirozenější zdroj vitamínu a bez konzervantu! Buď si jej koupíte v pytlíku (sledujte etiketu a nesmí tam být žádné přidané konzervanty) nebo se pustíte do přípravy domácí verze. Pomáhá proti depresím, civilizačním chorobám, napravuje trávení a čistí střeva. V zimních měsících bychom ho měli mít na talíři denně aspoň 2-3 lžíce. Neztrácí na svém kouzlu ani v tepelně zpracovaných pokrmech

S těmito potravinami opravdu nešlápnete vedle. Konzumujte je buď denně, nebo alespoň několikrát do týdne a uvidíte, že se Vám trávení upraví a budete se cítit lépe! 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *