cukr a obezita,  dieta,  jídlo chutně a zdravě

Zlatá pravidla stravování

Neustále se zabýváme tím, co a kdy jíme, ale neméně důležité je zaměřit se na způsob, jak se stravujeme. Od doby pravěkých lovců se naše stolování podstatně změnilo, i když to občas kolem nás tak nevypadá J Zkusme se tedy společně zamyslet a zkusit do našeho života zakomponovat tato pravidla, která našemu tělu i duši pomohou více než si dokážeme připustit.

1. Jezme čerstvé a opravdové jídlo

Zvláštní, že? Ač se název prvního pravidla může zdát sebevíc bláznivý, je to tak. Většině z nás totiž v žaludku končí umělé potraviny bez jakékoliv výživové hodnoty. Mnoho z nich se dá přirovnat spíše k chemickým produktům se škodlivými vlastnostmi. Především tedy nejlépe farmářská ovoce a zelenina, celozrnné pečivo a luštěniny. Masa a uzenin méně, ale o to kvalitnějších! To samé platí pro mléčné produkty, kde bychom měli dát přednost fermentovaným produktům (jogurty, čerstvé sýry, tvarohy) před uzenými. Rozhodně dejte stopku hotových jídlům i polotovarům a mnohdy až podezřele levným potravinám v konzervách či plastu se záruční lhůtou, nad kterou zůstává rozum stát.

2. Jezme ideálně domácí jídlo

Mnoho lidí cítí nutkání vrátit se ke kořenům, oprašují se staré receptury a nastává reminiscence výroby domácích produktů i řemesel cukrářských, pekařských i řeznických. A je k tomu důvod. Velkovýroba potravin nadnárodních korporací škodí nejen nám jako lidem, ale i přírodě a zvířatům kolem nás. O kvalitě není vůbec řeč, jde pouze o kvantitu za co nejmenší náklady. Tam živiny pro tělo rozhodně nehledejme! Rozhlédněte se kolem sebe, vzkvétá opět zahradničení, lidé si chtějí pěstovat vlastní ovoce a zeleninu, bylinky jsou skoro na každém okně. Tudy vede cesta. A správná!

3. Jezte pomalu a dopolosyta

Toto pravidlo také není novinkou. Podívejte se děti, jak pomalu vychutnávají každé sousto. To, že do sebe naházíme oběd i s polévkou za 15 minut není hrdinství, ani to nezaslouží metály od našeho šéfa! Po tom se nemůžeme divit, že jsme unavení,  protože rychlé jídlo tělu způsobí stres! Vyhraďte si na jídlo čas a vychutnávejte si ho. Od toho je přeci to slovo. Chutnat = Užívat. Jídlo je darem, kterým obdarováváme naše tělo, tak ho tak opravdu začněme jako dar přijímat. Zkuste se na to zaměřit a uvidíte, že sníte méně a rozhodně nebudete po obědě či večeři řešit pocity jako přecpání, uvolňování kalhot a často i toho, že se z toho přecpání ani nemůžete nadechnout.

4. Jezte pestrou stravu

V dnešní době máme takové možnosti, o jakých se našim předkům mohlo jen zdát. Máme dostupné všemožné druhy ovoce i zeleniny, mléčných výrobků, ryb, masa, potravinových doplňků, celozrnných obilovin i produktů. Zamyslete se nad tím, co za týden vlastně jíte. Není to náhodou pořád to samé do kola? Co každý týden vyzkoušet jiný druh salátu, připravit si jinou kombinaci vloček k snídani. Život je přeci pestrý, tak využijte možnosti, co máme!

5. Jezte u jídelního stolu v dobré náladě

V žádném případě ne u kuchyňské linky nebo zkrouceně před televizí. Význam jíst společně v rodinném kruhu rozhodně neznamená jenom přijímáni stravy, ale jde o rituál velmi důležitý a zároveň intimní (ke stolu nezasedneme s každým), takže středobod stolování by neměla být televize. Hezky si prostřete a vychutnávejte společně chvilky s partnerem či dětmi. Plně se na jídlo soustřeďte a věnujte se pouze té jedné činnosti a sdílení pohody a pozitivní energie s tím koho jste si ke stolu pustili.

6. Jezte pravidelně a bez extrémů

Toto pravidlo je to nejzákladnější, které bychom měli dodržovat. V žádném případě nenechávejte své tělo vyhladovět až do tzv. vlčího hladu. Procesy, které tímto chováním v našem těle vyvoláváme by ve filmovém podání byly horší než kdejaké kultovní horory. Dodržujte pravidelné rozestupy 2 až 3 hodiny a jezte 5 jídel denně. Bez kompromisů. Většina z nás tento režim potřebuje! Obzvlášť pokud pracujeme spíše duševně než fyzicky

Napsané to vypadá vždy rozumně a jasně, že? Uvědomme si ale, že díky jídlu žijeme a pokud budeme jíst správně, tak si dopřejeme život bez nemocí, bez trápení z přebytečných kil a bude se nám prostě lépe žít! Pokud nevíte kde, začít, ráda Vám sestavím jídelníček podle Vašich aktuálních potřeb. Uvidíte, že příval energie do života na sebe nedá dlouho čekat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *