jídlo chutně a zdravě,  vitamíny a minerály- k čemu jsou?

Vitamínu D máme žalostný nedostatek!

 
Vitamín D patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. Není to název jednoho prvku, ale souboru látek tzv. kalciferolů, díky kterému naše tělo vytvoří kalcitriol. Hormon, který je významný při metabolismu vápníku a fosforu. Kalcitriol ovlivňuje více než 200 reakcí v lidském těle a je součástí každé jednotlivé buňky v těle. Vitamíny této řady jsou nepostradatelné pro správný vývoj kostí a zubů, pro jejich růst a pevnost. Stejně jako pro imunitní systém. V době ne až tak minulé se zvláště u dětí nedostatek tohoto vitamínu projevoval měknutím kostí a u kojenců měknutím lebky – tzv. Křivice. U dospělých i dětí se mluví o narušení skloviny a následné kazivosti zubů.

K čemu ho ještě potřebujeme?
Vitamín D je potřeba pro správný chod organismu více než si myslíme. Zásadně ovlivňuje naše geny a je nezbytný pro správnou činnost a regulaci genů. Dokonce již jsou známé receptory, na které se vitamín D váže a najdeme ho opravdu ve všech buňkách. Zpomaluje stárnutí, má protinádorové účinky, přispívá ke správné regulaci slinivky. Ovlivňuje naši mozkovou činnost a svalový tonus. Pokud trpíme jeho nedostatkem, tak se mohou objevit problémy od kožních onemocnění, také pokles imunity, opakující se infekce dýchacího traktu přes cukrovku, až po Alzheimerovu nemoc, Parkinsonovu nemoc a dokonce roztroušenou sklerózu. S nedostatkem vitamínu D se v poslední době spojuje i hyperaktivita a agresivita dětí, deprese, autismus. Mnozí lékaři v ordinacích dost často podceňují význam tohoto vitamínu a nemyslí na následky jeho nedostatku 

Jak přijmout vitamín D?

Nejjednodušší forma, jak do těla přijmout vitamín D je díky slunečnímu záření. Paprsky dopadající na naši kůži nám zajistí až 80% denní potřeby tohoto vitamínu. Nejpřirozenější je tedy pravidelný pohyb na slunci. V létě se doporučuje pobýt v plavkách minimálně 15 minut denně na slunci. Po slunění se však nemyjte mýdlem, protože tím vitamín D vymyjete z kůže. Nežijeme však v destinaci, kde bychom si užívali slunečního záření nepřetržitě, a proto se musíme zamyslet, z jakých potravin ho v zimních měsících do těla získat. 

Rybí tuk
Filmová scéna z obecné školy, kdy malý Eda s odporem polyká lžíci rybího tuku, je už minulostí. V poválečné době to mělo své opodstatnění, nebylo možné běžně zakoupit makrelu, tuňáka či sardinky. V dnešní době však tuto možnost máme! Nejlepší je tedy zařadit do jídelníčku pravidelně mořské ryby. Dle doporučení WHO (Světová zdravotnická organizace) bychom měli mít tučné ryby v jídelníčku nejméně 3 x týdně. 

Další možnosti

Dále můžeme čerpat vitamín D z pravého másla, kvalitních sýrů a plnotučného mléka. Také jej získáme z vaječného žloutku. V některých případech se ovšem musí sáhnout po suplementu v podobě preparátu s vitamínem D3. Pro malé děti lékaři doporučují vitamíny v kapkách a pro dospělé v podobě pastilek či tobolek. Vždy se ale lékaře doptejte na variantu složenou z přírodních preparátů. Čím méně chemie, tím pro nás lépe!

A kolik nám vitamínu D vlastně chybí?

Výzkumy vědců z celého světa ukazují, že se pomalu, ale jistě dostáváme do situace, kdy nám hrozí jako lidstvu celosvětová pandemie nedostatku vitamínu D. Moje vlastní zkušenost z ordinace je, že až 90% lidí nemá dostatečnou hladinu vitamínu D. Polovina pacientů má  pouze 40 – 60% potřebné hladiny vitamínu D v těle. Příčina se může zdát úsměvná, ale je to bohužel tak. Pracujeme uvnitř budov chráněni před rozmary počasí, ale také před sluncem. Pracujeme od rána do noci a čím dál méně času trávíme při procházkách venku, na výletech či při sportování venku. Stejně to mají i naše děti. 

Pohyb a pobyt na slunci je pro nás životně důležitý a my se mu čím dál více vyhýbáme. Druhým strašákem je rakovina kůže. Ano, z přehnaného slunění a z tun opalovacích krémů si na toto onemocnění zaděláváme. Ve výzkumech zatím není prokázáno, kolik z toho prokazatelně zavinilo sluneční záření a na kolik za toto onemocnění vděčíme složení krémů, kterými se poctivě mažeme. Zamysleme se, kolik k tomu navíc ještě napomáhají další krémy po slunění, sprchovací gely, mýdla, peelingy, atd. Veškeré tyto preparáty totiž spolehlivě vitamín D, který nám během pobytu na slunci vznikl na kůži, dokonale odstraní.

Žijeme ve slunečním stínu a proto bychom si měli sluníčka užívat, jakmile jej na obloze uvidíme. V zimě je nevyhnutelná správná strava složená z tučných ryb a kvalitních živočišných a rostlinných tuků. Pokud hledáte cestu takového vyváženého jídelníčku, obraťte se na mne, ráda vám s ním poradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *